PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok, Gdańsk i Miłomłyn zbudują pomnik "Inki"

  • PAP/AT    7 maja 2015 - 07:29
Białystok, Gdańsk i Miłomłyn zbudują pomnik "Inki"
Pomnik w Parku im. Sanitariuszki Inki w Sopocie (fot.wikipedia.org/Anna Tertel/CC BY-SA 3.0)

Kolejne miasta chcą budować pomniki Danuty Siedzikówny "Inki", legendarnej sanitariuszki V Wileńskiej Brygady AK.
W Białymstoku, Gdańsku i Miłomłynie staną kolejne pomniki Danuty Siedzikówny "Inki", legendarnej sanitariuszki V Wileńskiej Brygady AK zamordowanej przez komunistów - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Upamiętnienie heroicznej nastolatki planowane jest przy salezjańskim kościele na gdańskiej Oruni. Społeczny komitet budowy monumentu złożył już list intencyjny do władz miasta; wkrótce będzie złożony formalny wniosek. Salezjanie chcą, by pomnik był gotowy na 28 sierpnia, na rocznicę śmierci "Inki".

Także w ten sposób 70. rocznicę śmierci Siedzikówny chce upamiętnić Fundacja Patria Mater, która stara się, by jej pomnik powstał w 2016 r. w Białymstoku. Ma przedstawiać "Inkę" w ostatnich chwilach życia, przed plutonem egzekucyjnym UB.

Trwa też zbiórka pieniędzy ogłoszona w ub.r. przez Komitet Społeczny Budowy Pomnika Danuty Siedzikówny w Miłomłynie. Ma on stanąć w pobliżu budynku nadleśnictwa, w którym na przełomie l. 1945/46 pracowała pod przybranym nazwiskiem.

"Inka" jest patronką parku w Sopocie, jej imię przyjęły cztery szkoły i kilkanaście drużyn harcerskich. Istnieją też już trzy pomniki sanitariuszki: w Sopocie, Narewce i Krakowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • JodekMordka, 2015-05-07 15:39:53

    I co w tym złego lub dziwnego drogi portalu. To swego rodzaju plenerowa lekcja historii. Nie uczą tego w szkołach to przynajmniej tak należy uhonorować tych co oddali życie za wolną Polskę. Lepiej późno aniżeli wcale.
  • komentator, 2015-05-07 11:30:15

    Bez komentarza.