PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok. Gmina muzułmańska znów szuka chętnego na działkę

  • PAP/KDS    6 lutego 2018 - 11:34
Białystok. Gmina muzułmańska znów szuka chętnego na działkę
W styczniu radni miejscy zmienili plan zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta; teraz umożliwia on tam zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i usługową. (fot. Twitter/Wschodzący Białystok)

Muzułmańska gmina wyznaniowa w Białymstoku ponowiła zaproszenie do składania ofert na działkę, z rozpoczętą przed laty i przerwaną budową szkoły koranicznej. Po zmianach w planie zagospodarowania przestrzennego, nabywca będzie mógł postawić tam domy jednorodzinne.
  • Pierwsze zaproszenie do składania ofert pojawiło w połowie grudnia. Wówczas jeszcze działka była przeznaczona jedynie na cele sakralne.
  • W styczniu radni miejscy zmienili plan zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta; teraz umożliwia on tam zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i usługową.
  • Za uzyskane z tej transakcji pieniądze gmina wyznaniowa chce kupić gotowy budynek lub rozpocząć inwestycję, z przeznaczeniem na działalność edukacyjną i kulturalną społeczności muzułmańskiej i tatarskiej.

Jak powiedział we wtorek (6.02) przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz, z tego powodu, ale również w związku z tym iż oferty, które wpłynęły nie były satysfakcjonujące cenowo, pierwsze postępowanie anulowano i opublikowano kolejne zaproszenie.

Gmina muzułmańska w Białymstoku chce sprzedać nieruchomość o powierzchni ponad 1,1 ha. Formalnie składa się ona z kilku działek, ale w ogłoszeniu o sprzedaży jest zastrzeżenie, że teren ma zostać kupiony w całości, a sprzedający może w każdej chwili wycofać się z negocjacji, jeśli do takowych, z potencjalnymi oferentami, dojdzie.

Czytaj więcej: Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku: nie ma zgody na przejawy nienawiści i antysemityzmu

Białystok jest jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego społeczności muzułmańskiej w Polsce. Działa tam jedna z sześciu gmin muzułmańskich należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP (MZR) - najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu. Również MZR ma tam swoją główną siedzibę.

Plany budowy w Białymstoku dużego kompleksu pod nazwą Centrum Kultury Islamu zrodziły się na początku lat 90. ubiegłego wieku. Gmina muzułmańska kupiła wtedy nieruchomość przy ul. Pomorskiej z myślą o takiej inwestycji - miały tam stanąć meczet, szkoła koraniczna i zaplecze administracyjno-socjalne.

Budowę rozpoczęto, potem ograniczono projekt tylko do szkoły koranicznej z minaretem, ale ostatecznie - przede wszystkim z powodu trudności ze sfinansowaniem - inwestycję wstrzymano, a potem pomysłu zaniechano.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.