PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok - Łapy: Początek wielkiej inwestycji drogowej

  • PAP/AH    8 listopada 2017 - 16:21
Białystok - Łapy: Początek wielkiej inwestycji drogowej
Zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay

201 mln zł będzie kosztować modernizacja i rozbudowa 14 km drogi wojewódzkiej Markowszczyzna-Łapy (Podlaskie). Inwestycja ma poprawić komunikację w regionie. Powstaną obwodnice Uhowa, Turośni Dolnej i Markowszczyzny. W środę w
201 mln zł to całościowy koszt projektu, który oprócz budowy obejmuje również wykupy gruntów czy pełnienie stosownych nadzorów. 171,9 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE z programu Polska Wschodnia. Resztę dokłada z własnego budżetu samorząd województwa podlaskiego.

- To jest bardzo ważny dzień dla województwa podlaskiego, szczególnie dla powiatu białostockiego, ale też powiatu wysokomazowieckiego - powiedział inaugurując budowę w Uhowie k. Łap marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński. Dodał, że to kontynuacja budowy odcinka Kleosin-Markowszczyzna, która również jest dofinansowana z UE z programu Polska Wschodnia.

Dodał, że droga ta połączy Białystok i miasto Łapy, a w przyszłości - jak wyraził nadzieję - także Wysokie Mazowieckie. Burmistrz Łap Urszula Jabłońska powiedziała, że moment rozpoczęcia budowy był bardzo oczekiwany przez lokalną społeczność.

Powstanie droga dwupasmowa ze ścieżką rowerową. Ma być znacznie poprawione bezpieczeństwo - mówił marszałek.

Drogę buduje wybrane w przetargu polsko-litewskie konsorcjum z firmą Unibep SA z Bielska Podlaskiego na czele. Tworzą je także firmy: Trakcja PRKiL SA, Akcine Bendrove "Kauno Tiltai" i Budrex-Kobi Sp. z o.o. - Inwestycja ma być gotowa w czerwcu 2019 r. - poinformował marszałek Leszczyński.

- Wtedy Łapy będą połączone z Białymstokiem bardzo dobrą drogą. Dalej będziemy się starać wykonać następny odcinek, obwodnicę Łap, no i oczywiście drogę w kierunku Wysokiego Mazowieckiego - dodał Leszczyński.

Jak wcześniej informowały władze samorządu województwa, droga Markowszczyzna-Łapy będzie się kończyć w pobliżu planowanego węzła Białystok-Księżyna trasy S19 na przyszłej południowej obwodnicy Białegostoku. Cała inwestycja ma się przyczynić do rozwoju regionu dzięki lepszej komunikacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.