PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok - Łapy: Początek wielkiej inwestycji drogowej

  • PAP/AH    8 listopada 2017 - 16:21
Białystok - Łapy: Początek wielkiej inwestycji drogowej

Zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay

201 mln zł będzie kosztować modernizacja i rozbudowa 14 km drogi wojewódzkiej Markowszczyzna-Łapy (Podlaskie). Inwestycja ma poprawić komunikację w regionie. Powstaną obwodnice Uhowa, Turośni Dolnej i Markowszczyzny. W środę w
201 mln zł to całościowy koszt projektu, który oprócz budowy obejmuje również wykupy gruntów czy pełnienie stosownych nadzorów. 171,9 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE z programu Polska Wschodnia. Resztę dokłada z własnego budżetu samorząd województwa podlaskiego.

- To jest bardzo ważny dzień dla województwa podlaskiego, szczególnie dla powiatu białostockiego, ale też powiatu wysokomazowieckiego - powiedział inaugurując budowę w Uhowie k. Łap marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński. Dodał, że to kontynuacja budowy odcinka Kleosin-Markowszczyzna, która również jest dofinansowana z UE z programu Polska Wschodnia.

Dodał, że droga ta połączy Białystok i miasto Łapy, a w przyszłości - jak wyraził nadzieję - także Wysokie Mazowieckie. Burmistrz Łap Urszula Jabłońska powiedziała, że moment rozpoczęcia budowy był bardzo oczekiwany przez lokalną społeczność.

Powstanie droga dwupasmowa ze ścieżką rowerową. Ma być znacznie poprawione bezpieczeństwo - mówił marszałek.

Drogę buduje wybrane w przetargu polsko-litewskie konsorcjum z firmą Unibep SA z Bielska Podlaskiego na czele. Tworzą je także firmy: Trakcja PRKiL SA, Akcine Bendrove "Kauno Tiltai" i Budrex-Kobi Sp. z o.o. - Inwestycja ma być gotowa w czerwcu 2019 r. - poinformował marszałek Leszczyński.

- Wtedy Łapy będą połączone z Białymstokiem bardzo dobrą drogą. Dalej będziemy się starać wykonać następny odcinek, obwodnicę Łap, no i oczywiście drogę w kierunku Wysokiego Mazowieckiego - dodał Leszczyński.

Jak wcześniej informowały władze samorządu województwa, droga Markowszczyzna-Łapy będzie się kończyć w pobliżu planowanego węzła Białystok-Księżyna trasy S19 na przyszłej południowej obwodnicy Białegostoku. Cała inwestycja ma się przyczynić do rozwoju regionu dzięki lepszej komunikacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: