PARTNER PORTALU
 • BGK

Białystok: Powstanie Muzeum Pamięci Sybiru. Miasto podjęło decyzję o budowie

 • PAP/AT    24 maja 2016 - 21:57
Białystok: Powstanie Muzeum Pamięci Sybiru. Miasto podjęło decyzję o budowie
23 maja doszło do spotkania władz miasta z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem (fot.bialystok.pl)

• Władze Białegostoku podjęły decyzję, że rozpoczną budowę Muzeum Pamięci Sybiru.
• Pierwszym krokiem będzie uchwała o powołaniu placówki, kolejnym - ogłaszanie przetargów.
• Na razie nie wiadomo jeszcze, czy pierwsze prace budowlane rozpoczną się w tym roku.
Trzy tygodnie temu władze miasta poinformowały, że budowę Muzeum Pamięci Sybiru - ogólnopolskiej placówki zajmującej się m.in. tematyką wywózek Polaków na Wschód - odkładają w czasie.

Powodem były pieniądze na gmach muzeum. Koszt jego budowy szacowany jest na ponad 30 mln zł, a plan finansowy zakładał dofinansowanie zewnętrzne. Początkowo miasto liczyło na dofinansowanie unijne z perspektywy finansowej na lata 2007-2013, okazało się jednak, że tak duże projekty kulturalne nie mogą być z tych źródeł finansowane.

Zwróciło się więc o dofinansowanie do resortu kultury. Wnioskowało o 16 mln zł na trzy lata, czyli o połowę kosztów budowy gmachu. Wniosek został dobrze oceniony, ale samorząd otrzymał 4,5 mln zł z informacją, iż na więcej może liczyć tylko wtedy, gdy ministerstwo dostanie dodatkowe pieniądze z rezerwy budżetowej albo w kolejnej transzy składania wniosków, czyli za trzy lata.

"11,5 mln zł brakuje do spięcia tej inwestycji. Nie mając tego w budżecie nie możemy tej inwestycji kontynuować" - mówił wtedy prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W poniedziałek (23 maja) wieczorem doszło do spotkania władz miasta z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem, po którym biuro prasowe magistratu wydało we wtorek (25 maja) komunikat o tym, iż Białystok wznawia prace nad Muzeum Pamięci Sybiru.

"Wznowienie prac możliwe jest dzięki deklaracji wiceministra, że ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego gotowe jest współprowadzić przyszłe muzeum, a także wesprzeć budowę placówki większą, niż dotychczas, przyznaną kwotą" - napisano w komunikacie.

W wywiadzie dla publicznego Radia Białystok Jarosław Sellin mówił po tym spotkaniu, że chodzi o "wspólną wolę" budowania "bardzo ważnej instytucji z punktu widzenia polskiej polityki historycznej, polityki pamięci".

"Kwoty, które były do tej pory przyznane były troszeczkę za małe, żeby spiąć tę inwestycję, ale jest obietnica, że w następnych latach tych środków będzie więcej. Że możemy o nie aplikować i nie ma tutaj ryzyka tego, że zostaniemy tylko z własnym finansowaniem" - powiedział we wtorek prezydent Truskolaski.

Dodał, że to poważna deklaracja i poważnie traktowana, dlatego na czerwcową sesję rady miasta ma trafić prezydencki projekt uchwały dotyczącej powołania muzeum. Chodzi o jego formalne wydzielenie z Muzeum Wojska w Białymstoku.

Równolegle miasto będzie przygotowywało dokumentację do przetargu na budowę Muzeum Pamięci Sybiru. Biorąc pod uwagę kwestie związane z nowelizacją prawa zamówień publicznych, miasto zamierza poczekać z ogłoszeniem przetargu na wejście jej w życie. Dlatego na razie trudno przewidzieć, czy uda się ten przetarg rozstrzygnąć na tyle szybko, by prace ruszyły jeszcze w tym roku.

Truskolaski poinformował też, że samorząd będzie chciał w tym roku złożyć do ministerstwa wniosek o współprowadzenie muzeum. "Placówka współprowadzona przez ministerstwo ma charakter ogólnokrajowy" - dodał prezydent.

Pomysł budowy w Białymstoku takiej placówki pojawił się w połowie 2010 roku; według wstępnego projektu, miała powstać do 2016 r. Przygotowania ruszyły, znaleziono lokalizację, jest gotowy projekt architektoniczny z pozwoleniem na budowę i koncepcja aranżacji wnętrz. Tworzona placówka jest obecnie formalnie oddziałem Muzeum Wojska w Białymstoku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.