PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok poznał datę rozprawy w Sądzie Najwyższym w sprawie stadionu

  • PAP/PSZ    4 stycznia 2018 - 15:13
Białystok poznał datę rozprawy w Sądzie Najwyższym w sprawie stadionu
Stadion w Białymstoku (fot. bialystok.pl)

Na luty Sąd Najwyższy wyznaczył rozpoznanie kasacji w sprawie sporu miasta Białystok z pierwszym wykonawcą miejskiego stadionu, polsko-francuskim konsorcjum - podało biuro prasowe SN.
Chodzi o kilkuletni proces cywilny związany z tym, że w połowie 2011 r. miasto Białystok, z powodu opóźnienia, wypowiedziało umowę pierwszemu wykonawcy nowego stadionu, polsko-francuskiemu konsorcjum firmy Eiffage.

Ostatecznie obiekt został dokończony przez innego wykonawcę, ale trzeba było za niego zapłacić więcej; od ponad trzech lat stadion jest już w całości użytkowany.

Władze miasta przed sądem domagały się odszkodowania; we wrześniu 2015 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku (jako sąd II instancji) w dużej części uwzględnił powództwo i - w prawomocnym wyroku - przyznał samorządowi ponad 100 mln zł odszkodowania z odsetkami.

Pozwane konsorcjum złożyło kasację do Sądu Najwyższego. W listopadzie 2016 r. Sąd Najwyższy przyjął ją do rozpoznania; miał się tym zająć w styczniu 2017 roku, ale - na zgodny wniosek obu stron - bezterminowo zawiesił postępowanie kasacyjne.

Czytaj także: Białystok poczeka dłużej na rozpatrzenie kasacji ws. stadionu

Poza sądem strony próbowały porozumieć się w sprawie ugody. W połowie roku okazało się, że Eiffage złożyło miastu propozycję ugody. Zaproponowało 80 mln zł, płatne w terminie do końca października 2018 roku. W czerwcu prezydent miasta Tadeusz Truskolaski chciał uzyskać stanowisko radnych w tej sprawie. Zwołana została z jego inicjatywy nadzwyczajna sesja Rady Miasta Białystok, ale radni stanowiska nie zajęli.

Ponieważ do porozumienia nie doszło, w październiku ubiegłego roku wpłynęły do SN zgodne wnioski stron o podjęcie zawieszonego postępowania kasacyjnego.

Kasacje miały być rozpoznane w grudniu; zachorował jednak sędzia sprawozdawca, więc sprawa została zdjęta z wokandy. Teraz została skierowana na rozprawę na 6 lutego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.