PARTNER PORTALU
 • BGK

Białystok: radni PiS krytycznie o przetargach na inwestycje drogowe w mieście

 • PAP/JS    23 marca 2018 - 20:57
Białystok: radni PiS krytycznie o przetargach na inwestycje drogowe w mieście
Miasto będzie starało się rozstrzygnąć przetargi, mimo wyższych cen zaproponowanych przez oferentów (fot. pixabay.com)

Zakładane przez magistrat ceny, zwłaszcza w przetargach na inwestycje drogowe, są niedoszacowane - uważają radni PiS w Radzie Miasta Białystok. W ich ocenie, skutkiem tego są duże problemy z realizacją przynajmniej niektórych z nich. Nie wykluczyli zawiadomienia NIK.
 • Poproszony o komentarz zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński przyznał, że trudna sytuacja na rynku inwestycji związana jest nie tylko z dużymi, ale również i z mniejszymi przetargami zarówno budowlanymi, jak i drogowymi.
 • "Dochodzi do takich sytuacji, że często musimy trzy, cztery razy te postępowania ponawiać" - mówił dziennikarzom.
 • W jego ocenie, wynika to z "dynamiki rynku". "Z tych cen, które są oferowane przez wykonawców" - dodał wiceprezydent Białegostoku.

Na zwołanej konferencji prasowej radni klubu, który w Radzie Miasta ma samodzielną większość, wyrazili zaniepokojenie stanem realizacji inwestycji drogowych w Białymstoku. Zwracali uwagę, że wielu przetargów nie udaje się szybko rozstrzygnąć, a w wielu - nawet jeśli zgłaszają się potencjalni wykonawcy - to proponowane przez nich ceny znacznie przekraczają zakładane kosztorysy.

W ocenie szefa klubu radnych PiS Henryka Dębowskiego, można mówić o niedoszacowaniu tych kwot; wyraził przy tym obawę, czy miasto będzie w stanie zrealizować wszystkie inwestycje unijne, zapisane w budżecie na 2018 rok.

"Problem z inwestycjami ciągnie się już naprawdę bardzo długo, w poprzednim roku inwestycje zostały zmniejszone na kwotę ponad 100 mln zł (...) i tak naprawdę zastanawiamy się, czy nie skierować zawiadomienia do NIK o przeprowadzenie szczegółowej kontroli w Urzędzie Miejskim, pod kątem realizacji inwestycji drogowych w Białymstoku" - mówił dziennikarzom.

Radny PiS Tomasz Madras, szef komisji budżetu i finansów w radzie miejskiej podał przykład dwóch dużych inwestycji, które miasto chce zrealizować w ramach projektu poprawy dostępności komunikacyjnej Białegostoku od strony Warszawy. Oferenci są, ale proponowane przez nich ceny - dużo wyższe, niż zakładało miasto mimo tego, że w jednym z tych przetargów projekt i tak został zmieniony na tańsze rozwiązanie.

Madras mówił, że w sumie inwestycja ma kosztować ok. 300 mln zł, zamiast planowanych 187 mln zł. Przyznał, że są trudności na rynku przetargów, ale - jak mówił - w przypadku Białegostoku praktycznie każda inwestycja drogowa ma niedoszacowany kosztorys.

Poproszony o komentarz zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński przyznał, że trudna sytuacja na rynku inwestycji związana jest nie tylko z dużymi, ale również i z mniejszymi przetargami zarówno budowlanymi, jak i drogowymi. "Dochodzi do takich sytuacji, że często musimy trzy, cztery razy te postępowania ponawiać" - mówił dziennikarzom.

W jego ocenie, wynika to z "dynamiki rynku". "Z tych cen, które są oferowane przez wykonawców" - dodał wiceprezydent Białegostoku.

Zwrócił przy tym uwagę, że w tych przetargach, o których mówią radni PiS, dochodzi jeszcze jeden aspekt: od złożenia wniosku do złożenia ofert minął prawie rok. "Myśmy przyjmowali wówczas wycenę aktualną dla tamtej sytuacji rynkowej, która wydawała się już sytuacją, gdzie wykonawcy, czy firmy drogowe, znacząco podniosły ceny" - wyjaśniał Poliński.

"Trudno jest, w długiej perspektywie, przewidywać aż tak drastyczne czy dynamiczne zmiany na rynku drogowym. Z tym problemem borykają się wszyscy inwestorzy, wszystkie samorządy, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czy Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich" - dodał.

Zaznaczył przy tym, że w trzech konkursach z programu Polska Wschodnia, Białystok pozyskał ok. 520 mln zł dofinansowania swoich projektów. "To, co było po naszej stronie do zrobienia, wydaje mi się, że zrobiliśmy jak najlepiej (...), natomiast nie mamy do końca wpływu na tę sytuację na rynku budowlanym" - dodał Poliński.

Powiedział też, że miasto będzie starało się rozstrzygnąć te przetargi, mimo wyższych cen zaproponowanych przez oferentów. Jak to ujął, "na szali stoi" albo strata unijnego dofinansowania, albo zwiększenie wkładu własnego miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.