PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok. Sąd Najwyższy zawiesił postępowanie kasacyjne w sprawie sporu o budowę stadionu

  • PAP/KDS    6 lutego 2018 - 13:26
Białystok. Sąd Najwyższy zawiesił postępowanie kasacyjne w sprawie sporu o budowę stadionu
Spór rozpoczął się w połowie 2011 r., kiedy miasto Białystok, z powodu opóźnienia, wypowiedziało umowę pierwszemu wykonawcy nowego stadionu, polsko-francuskiemu konsorcjum firmy Eiffage. (fot.stadion.bialystok.pl)

We wtorek (6.02) Sąd Najwyższy zawiesił postępowanie kasacyjne w sprawie kilkuletniego sporu Białegostoku z pierwszym wykonawcą miejskiego stadionu, polsko-francuskim konsorcjum. Sąd zawiesił postępowanie na zgodny wniosek stron.
Chodzi o kilkuletni proces cywilny. Spór rozpoczął się w połowie 2011 r., kiedy miasto Białystok, z powodu opóźnienia, wypowiedziało umowę pierwszemu wykonawcy nowego stadionu, polsko-francuskiemu konsorcjum firmy Eiffage.

Ostatecznie obiekt został dokończony przez innego wykonawcę, ale trzeba było za niego zapłacić więcej; od ponad trzech lat stadion jest już w całości użytkowany.

Władze miasta przed sądem domagały się odszkodowania od pierwszego wykonawcy; we wrześniu 2015 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku (jako sąd II instancji) w dużej części uwzględnił powództwo i - w prawomocnym wyroku - przyznał samorządowi ponad 100 mln zł odszkodowania z odsetkami.

Czytaj więcej: Edukacyjny robot Photon będzie produkowany na stadionie w Białymstoku

Pozwane konsorcjum złożyło kasację do Sądu Najwyższego. W listopadzie 2016 r. Sąd Najwyższy przyjął ją do rozpoznania; miał się tym zająć w styczniu 2017 roku, ale - na zgodny wniosek obu stron - po raz pierwszy bezterminowo zawiesił postępowanie kasacyjne.

Poza sądem strony próbowały bowiem porozumieć się w sprawie ugody, z propozycją której wystąpił wobec miasta wykonawca. Ponieważ do takiego porozumienia ostatecznie nie doszło, w październiku ub. roku wpłynęły do SN zgodne wnioski stron o podjęcie zawieszonego postępowania kasacyjnego.

We wtorek przed sądem okazało się, iż może on rozpoznawać sprawę jedynie w zakresie złożonych skarg (a nie ustalać warunki ugody między stronami). Ponieważ strony nadal wyrażają zainteresowanie ugodą, ponownie złożyły wniosek o zawieszenie postępowania kasacyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.