PARTNER PORTALU
  • BGK

Bieńkowska obiecała w Szczecinie budowę S6

  • pt    16 maja 2014 - 07:21
Bieńkowska obiecała w Szczecinie budowę S6

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska potwierdziła, że w czerwcu będzie aktualizowany Program Budowy Dróg Krajowych, m.in. zostanie włączony do niego odcinek Szczecin - Koszalin drogi S6 oraz obwodnice Wałcza i Szczecinka.
- To nieprzypadkowa zbieżność, że dziś gościmy w stolicy Pomorza Zachodniego panią wicepremier Elżbietę Bieńkowską – mówił ł marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podczas otwarcia odcinka drogi S3.  – Dzięki jej osobistej zasłudze ze stolicą połączyła nas droga ekspresowa. 

Wiceprezes Rady Ministrów Elżbieta Bieńkowska wzięła także udział w spotkaniu „Polska Zachodnia – wyzwania i szanse w kontekście perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2014-2020. 

– Mamy dzień absolutnie wyjątkowy. Gościmy dziś panią wicepremier i dosłownie za kilka chwil zostanie oddany do ruchu najważniejszy dla nas odcinek S3 Gorzów – Międzyrzecz. Od tej pory ze stolicy Pomorza Zachodniego do stolicy kraju jedziemy wręcz ekspresowo – mówił marszałek Geblewicz.

– Zawdzięczamy to wysiłkowi wielu osób, ale jest w tym niekwestionowana osobista zasługa ówczesnego ministra rozwoju regionalnego, pani Elżbiety Bieńkowskiej. Podjęła się przekonania premiera, że brakujące 30 km trzeba z powrotem wpisać do programu budowy dróg.

Marszałek dalej wskazał, że właśnie o takie przedsięwzięcia infrastrukturalne będzie zabiegać Polska Zachodnia. – Nasza dyskusja ma pomóc w odpowiedzi na pytanie jak i jakie potencjały Polski Zachodniej chcemy wykorzystywać – dodał na koniec.

Wicepremier Bieńkowska przypomniała, że Polska Zachodnia to jedna z dwóch strategii stworzonych oddolnie. Włożona praca dała jednak wyniki, od 30 kwietnia Strategia Rozwoju Polski Zachodniej jest dokumentem rządowym. W świetle tego faktu i w obliczu nowej perspektywy projekty, które powstaną w jej ramach mają praktycznie otwarte drzwi do środków i programów centralnych.

Wicepremier wspomniała przy tym, że lada dzień zostanie podpisana Umowa Partnerstwa z Komisją Europejską, co uruchomi etap negocjacji Regionalnych Programów Operacyjnych.

-  Pierwsi przedstawiliśmy Umowę Partnerstwa Brukseli i pierwsi ją podpiszemy. To dla nas naprawdę satysfakcja – podkreśliła.

– To jest ostatni tak wielki budżet pomocowy. Musimy te środki mądrze i optymalnie wykorzystać. Stawiamy sobie dwa cele: dokończyć infrastrukturalne przedsięwzięcia i finansować te projekty, które są zyskowne w długotrwałej perspektywie – tłumaczyła Bieńkowska. -  Trzeba zarabiać na tym co się w głowie rodzi!

Najważniejsze stwierdzenia dotyczyły  dróg S6, S10 i S11. Wicepremier potwierdziła, że w czerwcu będzie aktualizowany Program Budowy Dróg Krajowych, m.in. zostaną włączone do niego 3 ważnie dla regionu inwestycje: odcinek Szczecin Koszalin drogi S6 oraz obwodnice Wałcza i Szczecinka.

- Do 2022 roku cała sieć dróg ekspresowych ma być ukończona – zapowiedziała Elżbieta Bieńkowska, zaznaczając że to zadanie oczywiście rozłożone będzie w czasie.

Omawiając poszczególne komponenty Polski Zachodniej, premier zwróciła uwagę, że przyjęta strategia rozwoju bardzo dobrze wpisuje się w nową koncepcję programowania. – Położenie nacisku na kooperację biznesu i nauki odpowiada obecnym wyzwaniom – stwierdziła. Także akcentowała konieczność większego zaangażowania prywatnego kapitału w sferę badania + rozwój. – Myślę, że teraz jest czas Polski Zachodniej – skonstatowała.


Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.