PARTNER PORTALU
  • BGK

Biurokracja zje unijne dotacje na szkolenia

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    15 marca 2010 - 06:51
Biurokracja zje unijne dotacje na szkolenia

Polska otrzyma z Unii Europejskiej 11 mld euro na zwiększenie zatrudnienia i szkolenia. Z tej sumy 4,5 mld euro pochłoną koszty administracyjne.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) zamówiło w zewnętrznej firmie konsultingowej analizę kosztów ponoszonych na obsługę projektów przez firmy szkoleniowe oraz inne podmioty, które otrzymały dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Wynika z niej, że koszty obsługi szkoleń wynoszą od 20 do 36 proc. przyznanego dofinansowania – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Około 60 proc. wydatków administracyjnych jest przeznaczana na wynagrodzenia etatowe personelu. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ma zastrzeżenia do tego, że firmy szkoleniowe do obsługi prostych projektów zatrudniają kilku specjalistów, z których każdy zajmuje się odrębnymi zadaniami.

W resorcie rozwoju zarządzaniem programem operacyjnym „Pomoc techniczna” z budżetem ponad 600 mln euro zajmują się trzy osoby. W programie „Kapitał ludzki” personel zatrudnia się na mniej rygorystycznych zasadach niż w wypadku szkoleń komercyjnych.

Koszty administracyjne są wysokie, ponieważ firmy próbują też przerzucać do projektów własne koszty – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.