PARTNER PORTALU
  • BGK

Blisko 11,8 mln zł na adaptację dawnej łaźni

  • PAP    14 grudnia 2012 - 10:01
Blisko 11,8 mln zł na adaptację dawnej łaźni

Gdańskie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia otworzy w sobotę swoją drugą filię w dzielnicy Nowy Port. Podobnie jak obecna siedziba na Dolnym Mieście nowa placówka będzie mieścić się w zaadaptowanym budynku łaźni miejskiej z początku XX wieku.
„W Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 znajdą się m.in. sala wystawowa, kino studyjne z widownią na 30 osób, pracownie do organizacji warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz miejska biblioteka publiczna wraz z czytelnią. Ponadto, na poddaszu są miejsca noclegowe - dzięki temu łatwiej nam będzie realizować różne projekty artystyczne z twórcami np. z zagranicy" - powiedziała dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia Jadwiga Charzyńska.

Odnowiony obiekt ma powierzchnię dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Na uroczystość otwarcia nowej placówki CSW Łaźnia zaplanowano m.in. performance „Białe Pudełko Pana Dory" w wykonaniu Transgatunkowego Teatru Sfinks.

Remont dawnej łaźni miejskiej przy ul. Strajku Dokerów w Gdańsku-Nowym Porcie, zbudowanej w latach 1907-09, rozpoczął się w 2009 r. Przed podjęciem prac modernizacyjnych trzypiętrowy budynek przez kilka lat stał pusty i niszczał.

Nowy Port podobnie jak Dolne Miasto, gdzie mieści się główna siedziba CSW Łaźnia, to dzielnice Gdańska, które uchodzą za zaniedbane i wymagające rewitalizacji.

Koszt adaptacji dawnej łaźni miejskiej w Nowym Porcie na potrzeby centrum sztuki wyniósł blisko 11,8 mln zł, z czego 70 proc. pochodziło z dotacji Unii Europejskiej, resztę pokrył budżet Gdańska - CSW Łaźnia jest miejską instytucją kulturalną.

Powstałe w czerwcu 1998 r. Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia prezentuje dokonania sztuki najnowszej polskiej i zagranicznej. Poza głównym zadaniem wystawienniczym w placówce odbywają się też koncerty, prezentacje filmowe, spotkania i panele dyskusyjne oraz warsztaty plastyczne i muzyczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.