PARTNER PORTALU
  • BGK

Blisko 300 mln zł na preferencyjne pożyczki JESSICA 2 na termomodernizację i rewitalizację w Wielkopolsce

  • Artykuł promocyjny dostarczony przez Bank Gospodarstwa Krajowego    20 września 2017 - 08:38

Bank Gospodarstwa Krajowego przyjmuje wnioski o preferencyjne pożyczki na modernizację energetyczną w mieszkalnictwie wielorodzinnym i budynkach użyteczności publicznej oraz rewitalizację obszarów problemowych w Wielkopolsce.
Korzystając z pozytywnych doświadczeń przy wdrażaniu inicjatywy JESSICA w ramach poprzedniego rozdania środków Unii Europejskiej, władze województwa wielkopolskiego powierzyły BGK, jako instytucji udzielającej pożyczek, 286 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w celu dalszego wspierania pozytywnych zmian w Wielkopolsce.

Środki te są udostępniane w formie preferencyjnych pożyczek o bardzo atrakcyjnym, niskim oprocentowaniu oraz długim okresie spłaty, dopasowanym do potrzeb każdego inwestora i charakterystyki danego projektu.

Nowością w stosunku do poprzedniej inicjatywy jest przeznaczenie ok. 173 mln zł na kompleksową modernizację energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej. Te pożyczki skierowane są m.in. do wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, towarzystw budownictwa społecznego, samorządów, a także związków wyznaniowych.

Biorąc pod uwagę znaczące potrzeby termomodernizacyjne w mieszkalnictwie, jak również konieczność poniesienia przez właścicieli budynków znaczących nakładów, często wykraczających poza środki zgromadzone w funduszach remontowych, BGK oferuje pożyczki z uproszczoną procedurą aplikowania i korzystnymi zasadami wyliczania oszczędności w zużyciu energii. Zasady te uwzględniają całość efektów energetycznych, co jest nowym rozwiązaniem na rynku. Do tego dochodzi bardzo niskie oprocentowanie pożyczek - od 0,15 do 0,5% w skali roku i długi, bo nawet na 20 lat, okres spłaty z karencją w spłacie kapitału.

Udzielając pożyczek JESSICA 2, BGK odpowiednio dopasowuje zabezpieczenie do indywidualnego charakteru projektu oraz formy prawnej pożyczkobiorcy. W przypadku projektów związanych z termomodernizacją w mieszkalnictwie jest to weksel oraz cesja wierzytelności z funduszu remontowego. Nie jest wymagane obciążenie hipoteki. Dodatkowym ułatwieniem dla pożyczkobiorcy jest to, że wszystkie formalności związane z finansowaniem inwestycji realizowane są w jednej instytucji, zapewniającej kompleksowo finansowanie.

Dobrym przykładem wykorzystania finansowania pożyczką JESSICA termomodernizacji w perspektywie unijnej 2007-2013 jest województwo pomorskie, gdzie w tej formule sfinansowano termomodernizację ponad 20 budynków mieszkalnych.

W przypadku finansowania rewitalizacji, BGK nadal premiuje jak największe oddziaływanie społeczne projektów, dzięki czemu przy aktualnej stopie referencyjnej NBP możliwe do uzyskania oprocentowanie kształtuje się na bardzo niskim poziome, bo nawet 0,25% rocznie. Wartym podkreślenia jest także fakt, że przy udzielaniu pożyczek JESSICA 2 - niezależnie od celu kredytowania, BGK nie pobiera od wnioskodawców żadnych opłat ani prowizji.

Wnioski o pożyczki przyjmowane są do czasu wyczerpania dostępnej puli środków.

Jak skorzystać ze wsparcia?

Wniosek o pożyczkę należy złożyć w oddziale BGK w Poznaniu przy ul. Składowej 5. Formularze dokumentów i szczegółowe informacje o pożyczkach JESSICA 2 dostępne są na stronach:

www.bgk.pl/jessica2/termomodernizacja

www.bgk.pl/jessica2/rewitalizacja,

a odpowiedzi na zapytania udzielane są pod adresem: jessica2@bgk.pl oraz pod nr telefonów: (22) 522-94-10, (22) 599-083-36, (61) 885-31-14.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)