Blisko 90 mln na śląskie schetynówki

Wojewoda śląski zatwierdził wstępną listę rankingową złożonych przez samorządy wniosków o dofinansowanie przebudowy lokalnych dróg w regionie w 2013 r. Urzędnicy uznali, że kryteria formalne spełniło 60 wniosków, jednak nie dla wszystkich starczy pieniędzy.
Blisko 90 mln na śląskie schetynówki
Chodzi o środki w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, zainicjowanego kilka lat temu przez ówczesnego wicepremiera Grzegorza Schetynę. W pierwszym takim programie budżet państwa dokładał do samorządowych inwestycji drogowych połowę kosztów; później do 30 proc. W tym roku przywrócono możliwość finansowania połowy kosztów przedsięwzięcia.

W obecnej edycji programu na woj. śląskie przypada maksymalnie ponad 34,4 mln zł. To połowa kwoty, na jaką pierwotnie liczyło województwo. Pierwszą listę rankingową wniosków ogłoszono w ostatnim dniu października; teraz wojewoda - po naborze uzupełniającym - zatwierdził uzupełnioną listę, z uwzględnieniem możliwości finansowania połowy kosztów.

Czytaj też: Schetynówki z większą kasą od państwa

Wśród 60 wniosków, które poddano ocenie, 24 dotyczą dróg powiatowych, a 36 gminnych. Łącznie chodzi o 71,9 km dróg (ponad 37,2 km powiatowych i ponad 34,6 km gminnych), na których przebudowę i modernizację samorządy przeznaczają blisko 90 mln zł. Łączna wnioskowana dotacja z programu to 76,9 mln zł, a więc o ponad połowę więcej od dostępnych środków. Ponad 42,5 mln zł to wnioskowana dotacja na drogi powiatowe, a 34,4 mln zł na gminne.

Na czele zatwierdzonej w ostatnich dniach grudnia listy rankingowej są powiaty: lubliniecki, częstochowski, wodzisławski, będziński i pszczyński oraz powiat grodzki Częstochowa, a wśród gmin: Gierałtowice, Olsztyn k. Częstochowy, Radzionków, Kozy, Ożarowice i Racibórz.

Jak podało biuro prasowe Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, wstępna uzupełniona lista rankingowa nie uwzględnia zastrzeżeń zarówno do oceny formalnej, jak i merytorycznej, złożonych przez wnioskodawców we wrześniowym naborze. Zastrzeżenie te będą uwzględnione na ostatecznej liście rankingowej, ogłoszonej najpóźniej 15 stycznia przyszłego roku.

Do 7 stycznia wnioskodawcy, którzy złożyli nowe wnioski w naborze uzupełniającym, mogą składać zastrzeżenia do wyników oceny formalnej i merytorycznej.

Na 2012 r. w woj. śląskim na "schetynówki" podzielono między gminy i powiaty kwotę niespełna 13,8 mln zł. Złożono 78 wniosków, a dofinansowanie dostały 23 projekty (niespełna 30 proc. wniosków). Przebudowa i modernizacja objęła 20,5 km dróg powiatowych (10 projektów na kwotę ponad 7,8 mln zł) i 20,7 km dróg gminnych (13 projektów na kwotę ponad 6 mln zł).

W tym roku przy wsparciu środków z programu w woj. śląskim przebudowywane były m.in. drogi w powiatach: częstochowskim, bieruńsko-lędzińskim, gliwicki, zawierciańskim, cieszyńskim, bielskim i będzińskim, a także w gminach Olsztyn, Milówka, Węgierska Górka, Ciasna, Koziegłowy i Istebna.

Na realizację programu "schetynówek" w całym kraju w latach 2012-2015 budżet państwa ma przeznaczyć w sumie 2,7 mld zł, z czego 200 mln zł to wydatki roku 2012. Na 2013 r. w projekcie przewidziano 500 mln zł, a w dwóch kolejnych latach po 1 mld zł, przy czym od 2013 r. dofinansowanie ma być na poziomie do 50 proc. kosztów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE