PARTNER PORTALU
  • BGK

Blokada drogi krajowej nr 7 w Węgrzcach nieopodal Krakowa

  • PAP    28 lipca 2011 - 12:13
Blokada drogi krajowej nr 7 w Węgrzcach nieopodal Krakowa

Kilkanaście osób wstrzymało w czwartek ruch na drodze krajowej nr 7 w Węgrzcach nieopodal Krakowa.
Protestujący domagają się od ministra infrastruktury zapewnienia finansowania budowy drugiego odcinka wschodniej obwodnicy Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S7.

Blokadę, która ma trwać około godziny, zorganizowała Inicjatywa Społeczna s7wKrakowie.pl. Protestujący mają manifestować przez pięć minut przechodząc przez pasy, a potem przez następne pięć minut przepuszczać samochody, aby rozładować zator.

Jak podkreślił przedstawiciel inicjatywy Sebastian Piekarek, protest nie jest wymierzony w kierowców. „Robimy to dla dobra wszystkich, by nasze postulaty, które od wielu miesięcy przedstawiamy były słyszalne przez koalicję rządzącą” – zaznaczył.

Protestujący domagają się zapewnienia finansowania realizacji drugiego odcinka wschodniej obwodnicy Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S7, tzw. trasy nowohuckiej w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015, w zadaniach realizowanych bezwarunkowo do roku 2013.

Postulują też przyspieszenie prac przygotowawczych zmierzających do realizacji kolejnego odcinka drogi ekspresowej S7 między Krakowem a granicą województwa małopolskiego i świętokrzyskiego, tak aby jej budowa mogła rozpocząć się w pod koniec 2013 r. lub na początku 2014 roku.

Piekarek przypomniał, że na początku tego roku minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiadał, iż ewentualne środki na budowę tej trasy mają pochodzić z oszczędności osiągniętych podczas przetargów na inne autostrady i drogi ekspresowe.

W kwietniu Grabarczyk mówił, że decyzja czy zostaną przekazane pieniądze na rozpoczęcie budowy drugiego odcinka wschodniej obwodnicy Krakowa, powinna zapaść na przełomie maja i czerwca.

„Z uwagi na to, że na dzień 25 lipca 2011 roku jest 1 mld 559 mln oszczędności (z dotychczasowych przetargów na budowę dróg), a na drugi odcinek S7 w Krakowie potrzeba poniżej 916 mln, to uważamy, że powinno się dotrzymać danego słowa i przesunąć finansowanie krakowskiego odcinka, tak by pod koniec roku rozpocząć budowę” – ocenił przedstawiciel protestujących.

Zgodnie z rządowym Programem Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015, jedyną inwestycją realizowaną w tym roku z budżetu państwa w Małopolsce będzie autostrada A4.

W 2010 r. zakończyła się budowa pierwszego 2,7-km odcinka drogi ekspresowej S7 na terenie Krakowa, stanowiącego zarazem fragment wschodniej obwodnicy miasta. Koszt budowy wyniósł 200 mln zł.

Drugi odcinek tej trasy (między węzłami Rybitwy-Igołomska), którego finansowanie stoi właśnie pod znakiem zapytania, ma mieć 4,4 km długości i przeprawę przez most wantowy na Wiśle.

Wschodnia obwodnica Krakowa, to fragment planowanej drogi ekspresowej S7, która będzie łączyć Gdańsk z Rabką-Zdrój. Jej długość wyniesie ok. 720 km. Nowa trasa będzie zlokalizowana w większości w miejscu istniejącej drogi krajowej nr 7, czyli w korytarzu trasy europejskiej E77. Droga ma połączyć aglomerację trójmiejską, warszawską i krakowską.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.