PARTNER PORTALU
  • BGK

Bochenek: budowa wodociągu w Koniecpolu m.in. z rezerwy na usuwanie skutków klęsk

  • PAP/AS    31 stycznia 2016 - 16:25
Bochenek: budowa wodociągu w Koniecpolu m.in. z rezerwy na usuwanie skutków klęsk
Sama gmina prawdopodobnie będzie musiała pokryć jedynie 20 proc. kosztów projektu (fot. pixabay.com CC0)

Budowa wodociągu w borykającej się z brakiem wody gminie Koniecpol będzie realizowana przy wsparciu rządu i zostanie sfinansowana m.in. z rezerwy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych - powiedział w sobotę PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.
Sama gmina prawdopodobnie będzie musiała pokryć jedynie 20 proc. kosztów projektu. Inwestycja powinna powstać do końca roku.

Wsparcie finansowe budowy wodociągu w Koniecpolu obiecała premier Beata Szydło, która odwiedziła tę gminę w poniedziałek. Zapowiedziała, że rząd pokryje koszty tej inwestycji w 80 proc. Tymczasem Sejm nie przyjął w piątek poprawki do budżetu na 2016 r., dotyczącej przeznaczenia środków na budowę wodociągu w Koniecpolu, co przez autorów części komentarzy zostało zinterpretowane jako wycofanie się z danej kilka dni wcześniej obietnicy.

„Zgłoszony wczoraj wniosek (...) był bezprzedmiotowy, dlatego, że nie możemy z budżetu państwa finansować zadań własnych gminy. Natomiast jeśli chodzi o tę inwestycję to ona jest aktualna i będzie realizowana przy wsparciu rządu” - oświadczył rzecznik.

Dodał, że koszt przygotowania dokumentacji projektowej wodociągu zostanie w 80 proc. pokryty ze środków wojewody śląskiego, resztę ma dołożyć gmina Koniecpol.

Sama budowa wodociągu zostanie w 80 proc. sfinansowana przez budżetu państwa - z rezerwy na likwidację skutków klęsk żywiołowych. Te środki są w dyspozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji, i zostaną uruchomione na wniosek wojewody – wyjaśnił Bochenek.

„Dążymy do tego, by pozostałe 20 proc. kosztów zostało pokryte przez Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska, żeby gmina nie musiała wykładać tych środków. Jak wiadomo, jest ona w bardzo trudnej sytuacji finansowej” - dodał rzecznik.

„Śledziłem to zamieszanie wokół decyzji Sejmu, ale staram się odróżniać sprawy polityczne od spraw ludzkich. Mnie interesuje tylko to, żeby ludzie mieli wodę. Skoro mam zapewnienie rządu i wojewody, że będą pieniądze na tę inwestycję, to jestem przekonany, że tak będzie. Najważniejsze to zakończyć wreszcie ten kryzys” - powiedział PAP burmistrz Koniecpola Ryszard Suliga.

Dodał, że z zapowiadanej pomocy rządu jest bardzo zadowolony i poinformował, że pierwsze pieniądze już otrzymał - chodzi o przekazane przed kilkoma dniami blisko 200 tys. zł od wojewody śląskiego na wykonanie dokumentacji projektowej. W środę burmistrz ogłosił przetarg w tej sprawie. Kiedy zostanie rozstrzygnięty, zostanie ogłoszony kolejny – na budowę wodociągu.

„Mam nadzieję, że wszystko uda się zakończyć w terminie. Najbardziej obawiam się ewentualnych odwołań po rozstrzygnięciu przetargu” - przyznał.

Podczas poniedziałkowej wizyty w Kuźnicy Grodziskiej k. Koniecpola, na północno-wschodnim krańcu woj. śląskiego, premier poinformowała, że mieszkańcy Koniecpola wysłali do niej list, w którym poprosili o pomoc w związku z tym, że w ich gminie są kłopoty z bieżącą wodą. Zadeklarowała, że rząd pokryje tę inwestycję w 80 proc.

Poważne problemy z wodą w gminie Koniecpol trwają od czerwca ubiegłego roku. Na skutek suszy zabrakło jej w kilkunastu sołectwach - wyschły studnie, z których korzystali mieszkańcy. Konieczne stało się dowożenie wody beczkowozami.

O wsparcie budowy wodociągu zwracali się do poprzedniego rządu burmistrz Koniecpola oraz Związek Miast Polskich. Według burmistrza, koszt doprowadzenia wody do wszystkich mieszkańców wraz z niezbędnymi ujęciami i stacjami uzdatniania to ok. 20 mln zł. Gmina jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej, realizuje program naprawczy i nie stać jej na taki wydatek.

Gmina miejsko-wiejska Koniecpol znajduje się w powiecie częstochowskim. Ma ponad 20 sołectw. Łączna liczba mieszkańców to ok. 10 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.