PARTNER PORTALU
  • BGK

Borusewicz do kandydatów PO: w samorządzie jest władza

  • PAP    24 października 2014 - 21:20
Borusewicz do kandydatów PO: w samorządzie jest władza

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podczas konwencji warmińsko-mazurskich struktur PO przekonywał w piątek, że w samorządach jest realna władza. To dlatego - jak mówił - wójtami i burmistrzami chcą być senatorowie i posłowie.
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz był gościem specjalnym konwencji warmińsko-mazurskiej PO, która w piątek odbyła się w Olsztynie. Urodzony w Lidzbarku Warmińskim Borusewicz przekonywał, że zna region, "jest stąd i stąd zaszedł tam, gdzie teraz jest".

Borusewicz powiedział obecnym na konwencji kandydatom PO, że samorządność jest tym, co wyróżnia Polskę. "Biorą z nas przykład m.in. na Ukrainie i w Chorwacji" - przekonywał.

Czytaj też: SLD: nie jesteś frajerem, nie głosuj na PSL

"Samorządy kompletnie zmieniły Polskę i waga wyborów samorządowych jest olbrzymia. Wy w samorządach realnie rządzicie. Nie bez powodu posłowie i senatorowie chcą być marszałkami województw, prezydentami, a nawet wójtami. W drugą stronę już tylu chętnych nie ma" - mówił Borusewicz i zachęcał kandydatów PO w wyborach samorządowych, by nie uśpiło ich to, że w sondażach PO prowadzi. "Nie śpijcie, zabiegajcie o głosy ludzi, wygrajcie kolejne wybory" - apelował Borusewicz. Za te słowa został nagrodzony brawami.

Przewodniczący regionalnej PO, marszałek województwa Jacek Protas powiedział, że za czasów, gdy Warmią i Mazurami rządziła jego partia, region realnie się zmienił: zbudowano drogi, zmodernizowano wsie, zbudowano rekordową w Polsce liczbę boisk "orlik", zaczęło też powstawać regionalne lotnisko, które w ocenie Protasa "będzie oknem regionu na świat".

Czytaj też: Miller: autonomia w regionach przy zawieraniu koalicji po wyborach

"To nic, że będziemy do tego lotniska dopłacać 5 czy 7 mln zł rocznie. Najważniejsze, że to jest droga do ożywienia gospodarczego regionu" - mówił Protas i podkreślał, że już teraz odczuwalny jest wzrost liczby turystów odwiedzających warmińsko-mazurskie.

Mówiąc o planach na przyszłość Protas zapowiedział budowę kolejnych dróg (w tym obwodnic), modernizację linii kolejowych, rozwój szkolnictwa zawodowego, dbanie o dziedzictwo kulturowe regionu i jego zabytki (deklarował m.in. remont wzgórza katedralnego we Fromborku). Jak ocenił Protas, najważniejszym wyzwaniem w nowej kadencji ma być dla władzy samorządowej walka z bezrobociem, które - jak mówił - "jest jeszcze spadkiem po PGR-ach".

"W nowej perspektywie finansowej 700 mln euro przeznaczymy na wsparcie m.in. inteligentnej gospodarki" - mówił marszałek i dodał, że tylko rozwój gospodarczy jest szansą dla Warmii i Mazur.

Podczas konwencji zaprezentowano wszystkich kandydatów na radnych wojewódzkich. Na listach znaleźli się m.in. marszałek Protas, jego zastępca Jarosław Słoma i członek zarządu województwa Anna Wasilewska, która kandyduje też na prezydenta Olsztyna. Poza tym na listach są m.in. aktorka Irena Telesz-Burczyk, lekarz Tadeusz Politewicz, pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Warmię i Mazury Jadwiga Król, starosta elbląski Sławomir Jezierski, dyrektor regionu Polskiego Związku Niewidomych Tadeusz Milewski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.