PARTNER PORTALU
  • BGK

Brakuje 2 mln zł na dokończenie domu senioraw Ełku

  • MK/Rynek Seniora    2 kwietnia 2015 - 21:21
Brakuje 2 mln zł na dokończenie domu senioraw Ełku

Dom seniora (działający na podstawie przepisów o domach pomocy społecznej) przeznaczony dla 46 osób zapewniać ma osobom starszym długofalową i wielowymiarową opiekę (fot. Rynek Seniora)

Około 2 mln zł potrzebuje ełcki Caritas na dokończenie budowy Centrum Diagnozy i Terapii, w ramach którego funkcjonować będzie dom seniora oraz dom dziennego pobytu.
Budynek mieszczący się przy ul. ks. prał. Mariana Szczęsnego w Ełku (Warmińsko-Mazurskie) jest już prawie gotowy. - Zostały nam prace wykończeniowe oraz wyposażenie budynku, zakup i montaż windy - informuje portal rynekseniora.pl Joanna Dziatkowiak z ełckiego Caritas.

Termin ukończenia inwestycji uzależniony jest od tempa, w jakim Caritas uda się zgromadzić brakujące środki. - Prognozujemy, że będzie to przełom 2016 i 2017 roku - informuje Joanna Dziatkowiak. Koszt całości szacowany jest na około 5 mln zł.

Dom seniora (działający na podstawie przepisów o domach pomocy społecznej) przeznaczony dla 46 osób zapewniać ma osobom starszym długofalową i wielowymiarową opiekę. Przy każdym z jedno-, dwu- lub trzyosobowych pokoi znajdować się będzie łazienka przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Ponadto każdy pokój będzie wyposażony w system przywołania, pozwalający przez całą dobę korzystać z pomocy personelu - wyjaśnia Dziatkowiak. - W placówce znajdzie się także sala do prowadzenia zajęć usprawniających oraz świetlica, przeznaczona do organizacji czasu wolnego oraz spotkań z bliskimi i przyjaciółmi.

Jak tłumaczy Dziatkowiak, w systemie opieki nad seniorami istotne jest wsparcie rodziny opiekującej się osobą starszą. Dlatego w ramach Centrum powstanie także dom dziennego pobytu dla ok. 20 osób (działający w oparciu o przepisy o środowiskowych domach samopomocy), który przez pięć dni w tygodniu zapewni opiekę i terapię osobom starszym, samotnym, chorym i cierpiącym na zaniki pamięci. Podopiecznego będzie można przywieźć rano, a następnie odebrać wieczorem. W placówce otrzyma specjalistyczną opiekę, wyżywienie oraz rehabilitację.

Caritas planuje, że mieszkańcami placówki będą seniorzy ze skierowaniami z ośrodka pomocy społecznej oraz osoby indywidualne, które same zgłoszą chęć zamieszkania w placówce. Pobyt będzie finansowany przez OPS-y oraz środki własne mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.