PARTNER PORTALU
  • BGK

Brakuje pieniędzy na nowe przejścia graniczne z Polska-Ukraina

  • PAP/AT    19 stycznia 2017 - 08:04
Brakuje pieniędzy na nowe przejścia graniczne z Polska-Ukraina
Polsko-ukraińska granica ma 535 km długości i znajduje się na niej zaledwie 8 drogowych przejść granicznych (fot.wikimedia, UP9, CC3.0)

W budżecie na 2017 r. jest za mało pieniędzy na nowe przejścia graniczne Polska-Ukraina.
Ukraina jest na ostatniej prostej do uzyskania ruchu bezwizowego z UE. Prezydenci Polski i Ukrainy obiecywali podwojenie liczby przejść granicznych. Ale w budżecie na 2017 r. nie zabezpieczono na ten cel pieniędzy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Być może ruch bezwizowy z Ukrainą nastąpi jeszcze w tym roku. Będzie to oznaczać wzrost natężenia ruchu przez i tak już zakorkowane przejścia graniczne. Już dziś jest ich za mało, a te które są wymagają modernizacji.

Czytaj też: Będzie nowe przejście graniczne z Ukrainą

Prezydenci Polski i Ukrainy obiecywali w grudniu ub. r. podwojenie liczby przejść. Tymczasem w budżecie na 2017 r. przewidziano na ten cel śmiesznie małe środki, które nie wystarczą na pokrycie nawet ułamka potrzeb.

Polsko-ukraińska granica ma 535 km długości i znajduje się na niej zaledwie 8 drogowych przejść granicznych. Jedno przypada na ok. 67 km, choć przyjmuje się, że na tego typu granicy jedno przejście powinno przypadać na kilkanaście, najwyżej 20 km. Dla porównania na przed wejściem do strefy Schengen, na liczącej 541 km granicy polsko-słowackiej były 52 przejścia, włącznie z tymi na szlakach turystycznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ekspert, 2017-01-19 08:39:51

    W woj. podkarpackim nie widzę zasadności budowy kolejnych przejść granicznych, jeśli jest taka potrzeba to można stosunkowo niewielkim kosztem rozbudować istniejące. Argumentacja mieszkańców terenów przygranicznych, że gdy jadą na święta na Ukrainę to muszą podjechać 20 do przejścia jest śmieszna. N...ależy wzmocnić ochronę granicy wschodniej i podwoić liczbę pracowników przejść a także kontroli kaskadowych tuż za przejściem i wtedy kontrabanda będzie uderzać na Barwinek a tam już w tej chwili należy wzmocnić kontrole, bo swoboda przepływu ludzi niestety jest wykorzystywana do przemytu. Politycy niech się zastanowią i dla poklasku politycznego nie finansują kolejnych przejść!!!  rozwiń