Budowa autostrad opóźniona nawet o dwa lata

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 22-07-2010
  • drukuj
Drogowcom nie uda się zrealizować tegorocznych obietnic. Zamiast 48 km nowych autostrad do końca roku zostanie oddana ledwie połowa. Jak dobrze pójdzie.
Budowa autostrad opóźniona nawet o dwa lata

Jesienią 2009 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadała, że do końca tego roku zakończy budowę na odcinkach A1 Bełk – Świerklany (14,1 km) i Świerklany – Gorzyczki (18,3 km), a także odda do użytku fragment A8 między autostradą A4 a drogą ekspresową S8 wraz z węzłem Kobierzyce. Łącznie kierowcy mieli dostać do użytku 48,6 km nowoczesnych dróg – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wiadomo, że w terminie – czyli do listopada – uda się ukończyć jedynie odcinek z Bełku do Świerklan. O dwa lata opóźni się budowa kolejnego fragmentu tej trasy, do granicy z Czechami. Z powodu wielomiesięcznych opóźnień z budowy tej został wyrzucony koncern Alpine Bau. Dopiero w sierpniu Generalna Dyrekcja wybierze nowego wykonawcę.

O miesiąc może się przesunąć oddanie blisko 14,5-kilometrowego fragmentu autostradowej obwodnicy Wrocławia.

Drogowcy nie zrażają się tegorocznymi niepowodzeniami i składają kolejne obietnice. Pod koniec tego roku w budowie będzie ponad 800 km autostrad oraz 700 km dróg ekspresowych. Dla porównania w 2007 r. w trakcie budowy było zaledwie 200 km autostrad oraz 280 km dróg ekspresowych.

Na największy wysyp najszybszych tras kierowcy mogą jednak liczyć dopiero w 2012 r. Wtedy już powinni móc korzystać z całej autostrady A2 od Warszawy do granicy z Niemcami. Budowa podzielonej na pięć odcinków trasy ze stolicy do Łodzi zakończy się już po piłkarskich mistrzostwach Europy w 2012 roku, ale droga ma być przejezdna w maju 2012 r. Gotowy będzie również ostatni fragment A2 przed Niemcami. Także w 2012 r. powinna być oddana północna część A1 z Gdańska do Strykowa pod Łodzią, gdzie droga spotka się w A2 – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Może zamiast gadać o drugiej Japonii czy Irlandiii spróbujmy na Chinach się wzorować. Tam budują ponad 200 km autostrad. DZIENNIE ! A przynajmniej niech długość polskich inwestycji będzie podawana w milimetrach - zawsze to wiecej cyfr będzie...

czarny, 2010-07-22 14:03:37 odpowiedz

W Polsce bez opóxnień buduje się tylko kościoły ! A swoją drogą ciekawe że w Niemczech km autostrady kosztuje trzy razy mniej niż w Polsce a ludzie zarabiają tam trzy razy więcej ! Czy tow. Balcerowicz zgłębi ten ekonomiczny fenomen ?

janusz, 2010-07-22 08:09:15 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE