PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa autostrad opóźniona nawet o dwa lata

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    22 lipca 2010 - 07:37
Budowa autostrad opóźniona nawet o dwa lata

Drogowcom nie uda się zrealizować tegorocznych obietnic. Zamiast 48 km nowych autostrad do końca roku zostanie oddana ledwie połowa. Jak dobrze pójdzie.
Jesienią 2009 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadała, że do końca tego roku zakończy budowę na odcinkach A1 Bełk – Świerklany (14,1 km) i Świerklany – Gorzyczki (18,3 km), a także odda do użytku fragment A8 między autostradą A4 a drogą ekspresową S8 wraz z węzłem Kobierzyce. Łącznie kierowcy mieli dostać do użytku 48,6 km nowoczesnych dróg – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wiadomo, że w terminie – czyli do listopada – uda się ukończyć jedynie odcinek z Bełku do Świerklan. O dwa lata opóźni się budowa kolejnego fragmentu tej trasy, do granicy z Czechami. Z powodu wielomiesięcznych opóźnień z budowy tej został wyrzucony koncern Alpine Bau. Dopiero w sierpniu Generalna Dyrekcja wybierze nowego wykonawcę.

O miesiąc może się przesunąć oddanie blisko 14,5-kilometrowego fragmentu autostradowej obwodnicy Wrocławia.

Drogowcy nie zrażają się tegorocznymi niepowodzeniami i składają kolejne obietnice. Pod koniec tego roku w budowie będzie ponad 800 km autostrad oraz 700 km dróg ekspresowych. Dla porównania w 2007 r. w trakcie budowy było zaledwie 200 km autostrad oraz 280 km dróg ekspresowych.

Na największy wysyp najszybszych tras kierowcy mogą jednak liczyć dopiero w 2012 r. Wtedy już powinni móc korzystać z całej autostrady A2 od Warszawy do granicy z Niemcami. Budowa podzielonej na pięć odcinków trasy ze stolicy do Łodzi zakończy się już po piłkarskich mistrzostwach Europy w 2012 roku, ale droga ma być przejezdna w maju 2012 r. Gotowy będzie również ostatni fragment A2 przed Niemcami. Także w 2012 r. powinna być oddana północna część A1 z Gdańska do Strykowa pod Łodzią, gdzie droga spotka się w A2 – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • czarny, 2010-07-22 14:03:37

    Może zamiast gadać o drugiej Japonii czy Irlandiii spróbujmy na Chinach się wzorować. Tam budują ponad 200 km autostrad. DZIENNIE ! A przynajmniej niech długość polskich inwestycji będzie podawana w milimetrach - zawsze to wiecej cyfr będzie...
  • janusz, 2010-07-22 08:09:15

    W Polsce bez opóxnień buduje się tylko kościoły ! A swoją drogą ciekawe że w Niemczech km autostrady kosztuje trzy razy mniej niż w Polsce a ludzie zarabiają tam trzy razy więcej ! Czy tow. Balcerowicz zgłębi ten ekonomiczny fenomen ?