PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa domu: Polacy najchętniej budują się na wsi

  • PAP/AT    13 marca 2017 - 10:02
Budowa domu: Polacy najchętniej budują się na wsi
Przeprowadzka z miasta na wieś była jedną z najczęściej wskazywanych przyczyn, dla których Polacy decydują się na budowę domu (fot.pixabay.com)

Najwięcej nowych domów powstaje na wsi. W 2016 r. największa ilość budynków powstała w w województwie mazowieckim i wielkopolskim.
• Budowa domu jest realizacją marzenia, które Polacy najczęściej spełniają przed 40. rokiem życia.
• Najczęściej domy powstają na wsi, a ich budowa trwa blisko cztery lata.
• Najwięcej nowych inwestycji powstało w woj. mazowieckim i wielkopolskim.
• Najmniej - w woj. opolskim i lubuskim.

 

Według najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" wykonanego przez serwis oferteo.pl podsumowującego 2016 r. wynika, że najwięcej nowych inwestycji powstało w woj. mazowieckim (17 proc.) i wielkopolskim (11 proc.). Najmniej - w woj. opolskim i lubuskim - po 1 proc. Taki sam odsetek (1 proc.) osób ankietowanych wskazał, że buduje dom poza granicami Polski.

Polacy najczęściej budują dom na wsi (57 proc. respondentów), czyli tyle samo, co w poprzednim roku. 19 proc. ankietowanych odpowiedziało, że buduje dom w mieście liczącym poniżej 50 tys. mieszkańców, a tylko 9 proc. budowało w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców.

Przeprowadzka z miasta na wieś była jedną z najczęściej wskazywanych przyczyn, dla których Polacy decydują się na budowę domu, ale tylko nieliczni (0,5 proc. ankietowanych) chciałaby przeprowadzić się ze wsi do miasta.

Czytaj też: Nie trzeba pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego

Najważniejszym powodem budowy domu jest realizacja marzeń (24 proc. odpowiedzi). Ale 18 proc. badanych stwierdziło, że budowa domu opłaca się bardziej niż kupno mieszkania. Istotne znaczenie miały również: chęć zwiększenia powierzchni mieszkalnej (16 proc.) oraz chęć posiadania ogrodu (12,5 proc.). Jako powody wskazywane były również: narodziny dzieci i fakt posiadania działki budowlanej.

Według raportu najczęściej decydujemy się na taki krok jeszcze przed 40. rokiem życia. Wśród ankietowanych najwięcej było osób, które rozpoczęły budowę, będąc w wieku 31-35 lat (29 proc.) oraz 26-30 lat i 36-40 lat (po 20 proc.).

Z badania wynika, że najczęściej w domach mieszkają 4 osoby - "2+2" (33 proc. wskazań). Nieco mniejszy odsetek stanowiły rodziny trzyosobowe (29 proc.) oraz dwuosobowe (25 proc.).

Proces inwestycyjny (od kupna działki do ukończenia budowy) trwa przeciętnie 22 miesiące i należy liczyć się z tym, że ostateczne koszty budowy mogą być wyższe od prognozowanych - najczęściej do 25 proc. Znaczna większość badanych posiłkowała się kredytem bankowym i ponad połowa przekroczyła zakładane koszty.

Przedstawione dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród 207 osób, które w 2016 roku budowały dom. Badanie przeprowadził portal oferteo.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Ela, 2017-03-15 09:52:36

    To chyba dość oczywista sprawa, nie wyobrażam sobie, żeby budować dom w mieście i chociaż wiem, że ma to swoje zalety to jednak podmiejsca cisza i spokój wygrywają u mnie z wszystkimi innymi argumentami, teraz właśnie szukamy projektu, najchętniej chyba jednak gotowego bo pewnie sprawniej to wszystk...o pójdzie i domy w zieleni mają naprawdę ciekawą ofertę, widać, że to wszystko jest przemyślane więc chyba ich najbardziej bierzemy pod uwagę  rozwiń