PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa drogi S19 to dla SP priorytet

  • PAP    30 sierpnia 2013 - 18:25
Budowa drogi S19 to dla SP priorytet

Budowa drogi ekspresowej S19 to dla SP priorytet, zależy nam, by Podkarpacie miało dobre połączenie komunikacyjne z resztą kraju i stolicą – zapewnił szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro w piątek w Rzeszowie.
Zachwalał też kandydata tej partii na senatora Kazimierza Ziobrę. Szef SP przekonywał, że kandydat na senatora (nieobecny na piątkowej konferencji z powodu obowiązków w Sejmie) to człowiek szlachetny, kompetentny, przygotowany merytorycznie do zajmowania się sprawami Podkarpacia.

„Wspólnie z europosłami Słowacji i Litwy wystąpiliśmy o wniesienie poprawki do głosowanego na najbliższej sesji w Strasburgu rozwiązań związanych ze strategicznymi połączeniami drogowymi, do których Unia Europejska. przywiązuje priorytetową wagę" - mówił Ziobro konferencji prasowej w Rzeszowie.

Obecny na konferencji Jacek Czabański, szef ekspertów delegacji SP w europarlamencie wyjaśnił, że chodzi o rozporządzenie, które ustala europejską sieć transportową.

„Gdyby udało się w Parlamencie Europejskim tę poprawkę przegłosować i następnie gdyby ona uległa zatwierdzeniu przez Radę, to moglibyśmy się spodziewać, że nie tylko ta droga mogłaby być dofinansowana, jak obecnie z funduszu spójności, ale mogłyby się znaleźć na to pieniądze z zupełnie odrębnej puli przeznaczonej na budowę czy rozbudowę sieci transportowej" - wyjaśnił Czabański.

„Jeżeli zostałaby przegłosowana, to bardzo poprawiłaby szanse na doinwestowanie tej drogi jako drogi strategicznej, też z punktu widzenia sieci dróg europejskich. Mam nadzieję, że ta współpraca z europosłami z innych krajów ościennych oraz też wykorzystanie interesów prezydencji litewskiej, która akurat tę sprawę doceniła jako ważną z punktu widzenia własnego rozwoju (), będzie miało przełożenie na wynik tego głosowania" - mówił Ziobro.

„W związku z tym, że polska prezydencja tę sprawę przespała i Donald Tusk nic w tej sprawie nie zrobił, w tej chwili gdy Litwa. objęła prezydencję, zdecydowali się tę drogę potraktować priorytetowo" - powiedział.

S19 stanowić ma główną trasę komunikacyjną na kierunku północ-południe we wschodniej części kraju. Ma przebiegać od przejścia z Białorusią w Kuźnicy do granicy ze Słowacją w Barwinku.

Wybory uzupełniające do Senatu w okręgu nr 55 obejmującym powiaty: dębicki, kolbuszowski, mielecki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski, stały się konieczne po tym, gdy dotychczasowy senator PiS Władysław Ortyl został marszałkiem woj. podkarpackiego. Nastąpiło to po odwołaniu poprzedniego marszałka Mirosława Karapyty z PSL.

Do Senatu z okręgu nr 55 kandydują: Zdzisław Pupa (PiS), Mariusz Kawa (PO-PSL), Kazimierz Ziobro (Solidarna Polska.), Ewa Kantor (KWW Ewy Kantor), Ireneusz Dzieszko (KWW Prawica Podkarpacka), Andrzej Marciniec (PJN) i Józef Habrat (Samoobrona). Głosowanie odbędzie się 8 września.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.