PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa dworca Łódź Fabryczna wydłuży się o siedem miesięcy

  • PAP    24 lutego 2014 - 20:42
Budowa dworca Łódź Fabryczna wydłuży się o siedem miesięcy

Budowa dworca Łódź Fabryczna wydłuży się o siedem miesięcy - poinformował w poniedziałek w Łodzi rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe Maciej Dudkiewicz. Inwestycja, która planowano zakończyć w lutym 2015 roku, zakończy się pod koniec września.
W poniedziałek PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały aneks do umowy z konsorcjum firm realizujących inwestycję.

Powodem opóźnienia jest "podziemne jezioro" skupiające ogromne ilości wody, na które natrafiono podczas budowy tunelu, którym pociągi dojeżdżać będą do stacji. W efekcie trzeba było przeprojektować tunel.

Nowy trzypoziomowy dworzec Łódź Fabryczna ma być kluczowym elementem Nowego Centrum Łodzi i główną częścią tzw. węzła multimodalnego, w którym oprócz peronów kolejowych znajdą się również m.in. przystanki autobusów regionalnych i miejskich, tramwajów, a także parkingi dla pojazdów osobowych.

Na pierwszym poziomie, osiem metrów pod ziemią, znajdzie się dworzec kolejowy z poczekalnią, kasami, obiektami komercyjnymi, a także pomieszczeniami dla dyrekcji stacji i pracowników technicznych. Tutaj mieścić się będzie także dworzec autobusowy. Na drugim poziomie, ulokowanym 16,5 metra pod ziemią, znajdzie się stacja kolejowa z czterema peronami i ośmioma torami. Natomiast na poziomie ulicy znajdą się główne wejścia do budynku - wschodnie i zachodnie.

Stacja kolejowa została zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić połączenie kolejowe przez planowany przyszły tunel pod centrum miasta i obsługę pociągów praktycznie we wszystkich kierunkach.


Koszt całej inwestycji szacuje się na 1,75 mld zł brutto.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • jurek, 2014-02-25 13:43:08

    ja w ten nowy termin również nie wierzę,jesteśmy tak zdolnym narodem,że nie potrafimy ukończyc żadnych inwestycji w ustalonych wcześniej terminach.Przewiduję,że tuż prze tym nowym terminem albo wykonawca się wycofa albo inwestor zerwie umowę i zabawa zacznie się od nowa,a my za to wszystko zapłacimy....  rozwiń