• PARTNERZY PORTALU

Budowa filharmonii w Zachodniopomorskiem

W województwie zachodniopomorskim trwa budowa dwóch filharmonii - w Szczecinie i Koszalinie, obie mają zostać ukończone w 2013 r. Planowane jest również wybudowanie Centrum Nauki i Techniki w Karlinie oraz muzeum ukazującego historię Szczecina po II wojnie.
Budowa filharmonii w Zachodniopomorskiem

Budowa nowego gmachu filharmonii w Szczecinie rozpoczęła się w kwietniu 2011 r. W połowie 2013 r. inwestycja ma zostać ukończona. Wykonany już został dwukondygnacyjny parking podziemny. Stoją także ściany parteru. Według władz miasta, budynek o oryginalnej bryle z wielospadowymi dachami będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce.

Na najwyższym poziomie przewidziana jest przestrzeń wystawiennicza umożliwiająca organizowanie wystaw i imprez w ramach galerii "Harmonia sztuki". Wystawom fotografii, malarstwa, grafiki, rzeźby, starych instrumentów towarzyszyć będą działania łączące muzykę, sztuki piękne, literaturę i sztukę słowa mówionego.

Nowy gmach powstaje w śródmieściu, w miejscu, gdzie przed wojną znajdował się niemiecki Konzerthaus, zniszczony podczas alianckich nalotów na Szczecin podczas II wojny światowej, ostatecznie rozebrany w 1962 r. Odbywać się tu będą koncerty muzyki symfonicznej i organowej. Znajdą się w nim dwie sale koncertowe, które pomieszczą w sumie 1200 widzów. Gmach został zaprojektowany przez hiszpańskich architektów ze studia Barozzi Veiga z Barcelony.

Budowę realizuje warszawska firma Warbud. Inwestycja, której koszt ma wynieść 95 mln złotych, otrzymała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości prawie 45 mln zł.

Obecnie filharmonia funkcjonuje na piętrze w lewym skrzydle szczecińskiego magistratu, w przystosowanej do tego celu po wojnie auli.

Planowana jest także budowa Centrum Dialogu Przełomy, w którym ma znaleźć się m.in. część muzealna, obrazująca historię miasta po II wojnie światowej. Powstanie na szczecińskim Placu Solidarności, na którym podczas protestów robotniczych w grudniu 1970 r. zginęło kilkanaście osób. Według projektu większość pomieszczeń gmachu znajdzie się pod ziemią. Tam też ma znaleźć się muzealna, nowoczesna multimedialna ekspozycja, a także wielkogabarytowe eksponaty, jak np. transporter opancerzony przysłany do Polski przez ówczesnego I sekretarza partii w NRD Ericha Honeckera tuż po wprowadzeniu stanu wojennego. Pojazdu zamierzano użyć do rozbijania barykad.

Według informacji biura prasowego Muzeum Narodowego w Szczecinie, wybudowanie i wyposażenie budynku oraz zagospodarowanie Placu Solidarności i utworzenie wystawy to kwota około 24 mln zł. Inwestycja współfinansowana jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Pieniądze na budowę będą pochodzić m.in. z dotacji samorządu województwa zachodniopomorskiego i z budżetu województwa.

Obiekt posiada już dokumentację techniczną, w najbliższym czasie podpisana zostanie umowa z wykonawcą pierwszego etapu robót budowlanych. Projekt budynku został wykonany przez zespół katowickich architektów pod kierunkiem Roberta Koniecznego. Inżynierem kontraktu jest szczecińska firma Najda Consulting, wykonawca I etapu robót budowlanych będzie Skanska.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE