PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa infrastruktury „szybkich sieci” to nie wszystko

  • Artykuł sponsorowany dostarczony przez firmę ENERGO-TEL S.A    11 marca 2013 - 08:50
Budowa infrastruktury „szybkich sieci” to nie wszystko

Dzięki wykorzystaniu środków UE, jak również przy udziale budżetów gmin, do 2020 roku 100% polskich miast ma posiadać dostęp do szybkiego internetu. Czy wybudowanie infrastruktury telekomunikacyjnej wystarczy by zapewnić użytkownikom wysokiej jakości połączenie internetowe? Chyba niezupełnie.
W najbliższych latach na terenie Polski powstanie wiele tysięcy nowych kilometrów sieci światłowodowych, wybudowanych w ramach prowadzonych programów - Regionalne Programy Operacyjne lub Projekty Szerokopasmowe np. Projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej.

Dziś kluczowym problemem stało się spore opóźnienie w realizacji koordynowanych przez MAC programów. Wiele jednostek samorządu terytorialnego opóźniło się z ogłoszeniem przetargów na wybór wykonawcy inwestycji, co w rezultacie może spowodować zagrożenie realizacji przyjętego Narodowego Planu Szerokopasmowego.

Czytaj też: Samorządy nie mają doświadczenia w inwestycjach szerokopasmowego internetu

Dzisiejsze opóźnienie w realizacji programu nie jest jedynym problemem, jaki towarzyszy tym inwestycjom. Istotnym elementem będzie bowiem późniejsze zapewnienie sprawności i użyteczności nowo wybudowanych sieci.

Samo wybudowanie infrastruktury nie stanowi gwarancji, że usługi dostarczane klientom będą na oczekiwanym poziomie jakości. Ważnym elementem całości przedsięwzięcia staje się więc to, kto zajmie się utrzymaniem infrastruktury po jej wybudowaniu i oddaniu do użytkowania.

Jak mówi ekspert firmy ENERGO-TEL S.A., Marcin Dobosz „nasza firma jest specjalistą w dziedzinie eksploatacji i budowy sieci oraz węzłów telekomunikacyjnych. Mamy na swoim koncie realizacje dużych inwestycji związanych z budową sieci telekomunikacyjnych, ale przede wszystkim świadczymy usługi serwisu sieci dla kluczowych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce.

Wybudowanie sieci to tak naprawdę początek kolejnych prac związanych z jej utrzymaniem na poziomie gwarantującym użytkownikom nieprzerwany dostęp do zakupionych od operatora usług. Z doświadczenia wiem, jak ważne jest zapewnienie by wybudowana sieć była serwisowana przez ludzi mających do tego odpowiednie kwalifikacje, wyposażonych w specjalistyczne narzędzia. Nasze usługi serwisu sieci i węzłów telekomunikacyjnych, które świadczymy swoim klientom zapewniają im przede wszystkim szybki czas usunięcia awarii, a w przypadku pojawienia się awarii krytycznych wręcz natychmiastowy, bo zaledwie kilkugodzinny czas ich usunięcia.

Na usługi o tak wysokiej jakości możemy sobie pozwolić przede wszystkim dzięki organizacji spółki - na terenie całego kraju posiadamy obecnie ponad 16 specjalistycznych jednostek terenowych zlokalizowanych w miastach wojewódzkich.

Każda z nich wyposażona jest w profesjonalny sprzęt, pozwalający w bardzo krótkim czasie wykryć przyczynę oraz miejsce pojawienia się awarii, oraz błyskawicznie ją usunąć. Oczywiście sytuacje krytyczne takie jak awarie to nie jedyny element serwisowania sieci telekomunikacyjnych i towarzyszącej im infrastruktury technicznej.

Bardzo ważnym elementem prac jest także ciągłe i regularne dokonywanie przeglądów stanu technicznego sieci, w tym tzw. obchodów tras kabli światłowodowych, pozwalające wykryć ewentualne źródło zagrożenia pojawienia się awarii i usunięcie go zanim do tej awarii dojdzie. Diagnostyka sieci ważna jest również dlatego, że pozwala na bieżąco kontrolować i utrzymywać jakość usług dostarczanych klientom przez operatorów telekomunikacyjnych."×
KOMENTARZE (1)

  • WIEŚNIAK, 2013-03-12 14:57:30

    A , może w obecnej kryzysowej sytuacji ,lepiej byłoby aby SAMORZADY --WŁADZE ZAJĘŁY SIE SPRAWAMI BARDZIEJ PRZYZIEMNYMI- POTRZEBNYMI' ; NAPRAWA - BUDOWA ULIC - DRÓG , ITP. ŻŁOBKI - PRZEDSZKOLA --,A NIE LIKWIDACJA PLACÓWEK !!!! INTERNET --TO TERAZ NAPLATANIE KASY F...IRMOM TELEKOM !!!!!!!!  rozwiń