PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa kolei metropolitalnej jesienią 2012 r.

  • PAP    5 stycznia 2012 - 11:53
Budowa kolei metropolitalnej jesienią 2012 r.

Na jesień 2012 r. zaplanowano rozpoczęcie budowy 20-kilometrowej linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, największej inwestycji infrastrukturalnej samorządu województwa pomorskiego.
Budowa ma się zakończyć w 2015 r. W czwartek w Gdańsku wojewoda pomorski, Ryszard Stachurski podpisał i przekazał marszałkowi województwa, Mieczysławowi Strukowi (zabierz głos/oceń marszałka województwa) decyzję lokalizacyjną na realizację Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM).

Nowa kolej połączy Gdańsk (zabierz głos/oceń prezydenta) - Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy oraz z istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna. Wzdłuż linii powstanie 8 nowych przystanków. PKM umożliwi dojazd koleją z Kaszub do Gdańska, co od 1945 r. jest niemożliwe.

Marszałek Mieczysław Struk zwrócił uwagę, że PKM łączy się z regionalnym systemem transportu kolejowego, co pozwoli w ciągu 52 minut na dotarcie z Gdańska do Kartuz; część pociągów będzie jeździć także w kierunku Kościerzyny. „Kaszuby będą miały bezpośrednie połączenie z Gdańskiem, co jest niezwykle istotne dla rynków pracy i edukacji; bardzo wielu mieszkańców powiatu kartuskiego codziennie dojeżdża do Trójmiasta samochodami i ten eksodus wreszcie zostanie przerwany sprawnym i przyjaznym dla środowiska środkiem transportu” – wyjaśnił.

Dzięki PKM zarówno z Gdańska, jak i z Gdyni (zabierz głos/oceń prezydenta) można będzie dojechać pociągiem do Portu Lotniczego w niecałe 25 minut. Wydana przez wojewodę decyzja lokalizacyjna jest kluczowym dokumentem określającym zakres i lokalizację inwestycji. Dzięki dokumentowi będą mogły rozpocząć się negocjacje z właścicielami gruntów, a następnie ich wykup (pod PKM potrzeba ponad 100 hektarów terenu). W tej chwili oszacowana przez ekspertów wartość gruntów, których wykup jest konieczny, wynosi ok. 95 mln zł.

Prezes PKM SA, Krzysztof Rudziński poinformował, że zgodnie z tą decyzją od czwartku ponad 200 właścicieli ponad 500 działek, na terenie których przebiegać będzie kolej, traci prawo do swoich nieruchomości, ale uzyskuje prawo do odszkodowania. „Teraz rozpoczną się wywłaszczenia, wysiedlenia i wyburzenia budynków” – wyjaśnił. Negocjacje z właścicielami gruntów oraz wykup nieruchomości mają trwać do czerwca 2013 r.

W marcu 2012 r. ma być gotowy projekt budowlany. W lecie planowany jest przetarg na roboty budowlano-konstrukcyjne. W 2011 r. należąca do samorządu Województwa Pomorskiego spółka PKM S.A. realizująca inwestycję uzyskała m.in. prawomocną decyzję środowiskową Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku i przeprowadziła międzynarodowy konkurs na koncepcję architektoniczną przystanków PKM.

Po nowym 20-kilometrowym odcinku PKM będzie jeździć 10 autobusów szynowych, rozwijających prędkość do 120 km/godz. i kursujących co 15 minut. Zakłada się, że z pociągów korzystać będzie od 6,5 do 10,5 mln pasażerów rocznie.

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej kosztować ma 769,9 mln zł (netto), z czego 500,9 mln zł pochodzić będzie z unijnego dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.