PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa kolejki w Chorzowie ruszy w tym roku

  • PAP    26 stycznia 2012 - 12:35
Budowa kolejki w Chorzowie ruszy w tym roku

Przetarg na budowę kolejki linowej w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie zostanie ogłoszony w lutym. Budowa rozpocznie się w tym roku - poinformował w czwartek prezes parku, Arkadiusz Godlewski. Nowa kolejka zastąpi zlikwidowaną i wysłużoną "Elkę".
Nowa napowietrzna kolejka zastąpi popularną "Elkę", która przez prawie 40 lat należała do największych atrakcji parku, w którym znajdują się m.in. Wesołe Miasteczko, Planetarium i ogród zoologiczny. "Elka" (nazwa pochodzi od pierwszych liter słów Elektryczne Linowe Koleje) została otwarta we wrześniu 1967 r. Kursowała po parku na trzech odcinkach o łącznej długości ok. 6 km. Przewoziła średnio ok. 135 tys. osób rocznie.

Zgodnie z planami Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku najpierw zostanie zrewitalizowany główny, dwukilometrowy odcinek łączący Wesołe Miasteczko ze Stadionem Śląskim. Jak poinformował prezes parku Arkadiusz Godlewski, wbrew wcześniejszym założeniom trasa kolejki się nie zmieni, ponieważ takie było życzenie mieszkańców Śląska.

Zaznaczył, że pozostanie przy historycznym przebiegu jest rozwiązaniem "przyjaznym dla środowiska", gdyż poprzednie plany, zmieniające nieco trasę kolejki zakładały m.in. wycinkę 500 drzew. Pozostanie przy "historycznym odcinku" będzie się wiązało z przeprowadzeniem "czysto kosmetycznych" prac porządkowych na zarośniętym szlaku.

Godlewski zapewnił, że kolejka zostanie tak zaprojektowana, aby w późniejszych latach można było odbudować pozostałe dwa odcinki: Stadion Śląski-Planetarium, Planetarium-Wesołe Miasteczko.

W lutym zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę, który przygotuje projekt i wybuduje kolejkę. Budowa ruszy w tym roku.

- Do końca czerwca 2013 roku projekt musi być zrealizowany - powiedział Godlewski.

Umowa na dofinansowanie realizacji tego projektu została podpisana w Urzędzie Marszałkowskim (zabierz głos/oceń marszałka) 23 stycznia. Wartość projektu to ok. 30 mln zł, z czego prawie 21 mln zł stanowi dotacja unijna przyznana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

"Elka" zamknięta została kilka lat temu, kiedy okazało się, że część podpór jest w fatalnym stanie i nie nadaje się do użytku. Najpierw Transportowy Dozór Techniczny, po kontroli w 2006 r., nie dopuścił do użytku jednego z jej odcinków, dwa lata później o likwidacji kolejki zdecydowały władze parku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.