PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa kolejnego basenu w Gdańsku już na finiszu

  • AK    9 marca 2018 - 17:45
Budowa kolejnego basenu w Gdańsku już na finiszu
Basen w Oruni będzie miał 25 m długości (Fot. Mat. pras.)

Mieszkańcy gdańskiej Oruni będą niebawem cieszyć się z nowej pływalni. Do końca maja ma się zakończyć budowa basenu przy ul. Smoleńskiej. Aquaparki nie są już teraz szczytem marzeń samorządowców, ale nadal potrzebne są obiekty mniejsze czy specjalistyczne.
Budowa obiektu rozpoczęła się w maju 2017 roku. Przez ten czas została postawiona bryła wraz z fundamentami, zakończono także montaż pokrycia dachowego. Obecnie prace koncentrują się w środku pływalni, gdzie trwa profilowanie niecki dużego basenu, montowany jest system wentylacji oraz instalacje sanitarne i elektryczne. Podwieszane są również sufity w dużej sali basenowej. Wykonawca - firma Ebud-Przemysłówka jest także w trakcie układania elewacji zewnętrznej budynku. Niebawem ma się zakończyć montaż okien.


Zgodnie z umową zakończenie realizacji robót planowane jest na koniec maja 2018 r. Termin zakończenia prac nie jest jednak tożsamy z otwarciem obiektu. Po zakończeniu robót rozpoczną się odbiory techniczne, od których uzależnione jest uruchomienie pływalni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w okresie wakacji basen powinien być już gotowy do użytkowania.

Obiekt przy Smoleńskiej został wykonany na podstawie projektu pływalni, która powstała przy ul. Azaliowej w Gdańsku Kokoszkach. Na miejscu znajdziemy basen o długości 25 metrów z podziałem na strefę rekreacyjną i pływacką, brodzik dla najmłodszych dzieci, jacuzzi, urządzenie do masażu głowy czy gejzer. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Budowa basenu na Oruni będzie kosztować 13,4 mln złotych.

Liczba gdańskich pływalni rośnie z każdym rokiem. Ogromną popularnością cieszy się basen na Stogach, który został udostępniony mieszkańcom na początku 2018 roku. W ciągu pierwszych sześciu dni na basenie pojawiło się ponad 2,6 tysiąca mieszkańców. Basen na Stogach kosztował 11 mln złotych.

W marcu 2017 roku Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska oddała do użytku basen przy ul. Siedleckiego na Osowej. Koszt inwestycji to ponad 11 mln złotych. W sierpniu 2016 roku DRMG zakończyło modernizację pływalni na gdańskiej Zaspie. Prace przy ul. Pilotów trwały rok. Remont kosztował niemal 6 mln złotych. Od lata 2015 roku funkcjonuje pływalnia w szkole podstawowej przy ul. Azaliowej. Znajduje się w nim ogólnodostępny basen z wydzieloną 4-torową częścią pływacką oraz szatnie.

Baseny powstają także w innych miastach. Aquaparki nie są już teraz szczytem marzeń samorządowców, ale nadal potrzebne są obiekty mniejsze, czy specjalistyczne. Np. w Bydgoszczy ma powstać basen sportowy-rekreacyjny o rozmiarach olimpijskich (50x25 metrów). Niedawno ogłoszono przetarg.

Tymczasem w Siemianowicach Śląskich wyremontowano najstarszy w Polsce kryty basen kąpielowy, który swoją działalność rozpoczął 110 lat temu. Teraz wygląda naprawdę pięknie. Zobacz

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.