PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa mostu oczyszczona przez saperów

  • PAP    5 września 2011 - 18:44

Kilkaset niemieckich zapalników artyleryjskich oraz dwa pociski odnalazła specjalistyczna firma saperska na terenie budowy nowego mostu drogowego przez Wisłę w Toruniu.
Zbadano zarówno brzegi, jak i dno akwenów, gdzie prowadzone będą prace budowlane.

„Sprawdziliśmy około 120 tysięcy metrów kwadratowych terenu i 2,5 tysiąca metrów kwadratowych starorzecza Wisły. Najwięcej zapalników znaleźliśmy w starorzeczu Wisły, a pociski odkryliśmy na lewym brzegu rzeki” – poinformował Lesław Majewski z wrocławskiej firmy, która wygrała przetarg na prace saperskie w Toruniu.

Zapalniki to w większości wykorzystywane przez niemiecką artylerię podczas ostatniej wojny modele AZ-1 i AZ-23. Odnalezione materiały wybuchowe, zgodnie z procedurami, zostały przekazane wojskowemu patrolowi saperskiemu, który zajął się ich zdetonowaniem.

Oczyszczeniem terenu budowy mostu drogowego w Toruniu zajmowało się ponad 20 osób, w tym grupa płetwonurków. Do wykrycia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych użyto wykrywaczy ręcznych i ramowych, a zastosowanie takiego sprzętu pozwoliło na sprawdzenie terenu na głębokości nawet ośmiu metrów.

„Są miejsca, takie jak wysokie nasypy, ogrodzenia, czy też infrastruktura podziemna, gdzie dokładne sprawdzenie terenu było utrudnione. Oznacza to, że prace w tych miejscach będą dalej prowadzone pod nadzorem saperskim” – zaznaczył Majewski.

Budowa mostu, rozpoczęta pod koniec zeszłego roku, ma być zakończona latem 2013 r. Most będzie składał się dwóch przęseł łukowych po 270 m długości każde, a jego całkowita długość wraz z dojazdami wyniesie 4,1 km. Przeprawa o szerokości 30 m będzie miała jezdnie z dwoma pasami w każdym kierunku. Wartość inwestycji wyniesie 548,6 mln zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • JUBILATKA, 2011-09-05 22:46:20

    Zawsze należy dokładnie oczyścić teren budowy, mimo że fundamenty budowy są bardzo solidne to należy regularnie je oczyszczać by nie dopuszczać do niszczenia budowy.