PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa ośrodka narciarstwa biegowego w Jakuszycach ruszyła

  • aw/PAP    16 stycznia 2018 - 14:59
Budowa ośrodka narciarstwa biegowego w Jakuszycach ruszyła
Na Polanie Jakuszyckiej wmurowano kamień węgielny symbolizujący rozpoczęcie tej inwestycji, która ma kosztować ponad 90 mln zł (fot.mat.pras.)

Zaplecze techniczne, strzelnicę do biathlonu, hotel, parkingi, boisko treningowe i rolkostradę do treningów letnich będzie miało Dolnośląskie Centrum Sportu Jakuszyce. Górski ośrodek do narciarstwa biegowego powstanie do 2019 r. i będzie spełniał normy FIS.
  • We wtorek (16 stycznia) na Polanie Jakuszyckiej wmurowano kamień węgielny symbolizujący rozpoczęcie tej inwestycji, która ma kosztować ponad 90 mln zł.
  • Budowany ośrodek jest obiektem samorządu woj. dolnośląskiego, który porozumiał się ze Stowarzyszeniem Bieg Piastów, od wielu lat zarządzającym trasami biegowymi w tym rejonie.

"W efekcie inwestycji będziemy mieli w tym wyjątkowym miejscu, jakim jest Polana Jakuszycka, ośrodek narciarski klasy europejskiej i światowej, na którym będzie można rozgrywać zawody biegowe i biathlonowe rangi pucharów świata, bo będzie spełniał wymogi federacji sportów zimowych FIS" - powiedział marszałek dolnośląski Cezary Przybylski.

Podkreślił, że inwestycja jest możliwa dzięki dobrej współpracy ze Stowarzyszeniem Bieg Piastów oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki.

"Dzięki dobrej współpracy zarówno z poprzednim, jak i obecnym rządem połowę kosztów inwestycji pokryje Skarb Państwa" - dodał marszałek.

Przybylski zaznaczył, że dzięki rozbudowie ośrodek stanie się obiektem atrakcyjnym dla sportowców i turystów przez cały rok.

"Będzie ogólnodostępny nie tylko dla wyczynowych sportowców, ale również dla turystów przyjeżdżających w Karkonosze. Rolkostrada, trasy rowerowe, hotel może przyciągać nie tylko polskich turystów, ale też naszych sąsiadów Czechów" - powiedział marszałek.

Budynek główny będzie miał powierzchnię ok. 13 tys. m kw. To m.in. szatnie, smarowalnie, strefa odnowy biologicznej, pomieszczenia laboratoryjne i hipoksyjne, pomieszczenia organizacji zawodów zgodnie z przepisami FIS i IBU, family club, press room, strefa VIP, kabiny komentatorskie, magazyny sprzętu sportowego i elementów wyposażenia zawodów sportowych wraz z odpowiednią częścią komunikacji i pomieszczeń sanitarnych i z zewnętrzną widownią stałą na około 245 osób.

W budynku głównym zlokalizowane zostanie też centrum obsługi podróżnych, w tym poczekalnia kolejowa, interaktywne centrum edukacyjne, część gastronomiczna z dwoma restauracjami i część noclegowa z hotelem o standardzie 3-gwiazdkowym dla 40 pokoi i schroniskiem młodzieżowym typu hostel.

Budynek techniczny to obiekt o powierzchni ok. 7,8 tys. m kw., w którym zlokalizowano m.in. pomieszczenia techniczno - magazynowe, garaże dla pojazdów utrzymania tras biegowych, ambulatorium i pomieszczeń ratownictwa górskiego oraz parkingi wydzielone dla użytkowników - m.in. sportowców, sędziów i obsługi technicznej oraz ekip telewizyjnych.

Powstanie też boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 32 x 50 m z bieżnią czterotorową o długości 200 m, pełnowymiarowa strzelnica biathlonowa, rolkostrady o długości 3,5 km oraz parkingi.

Polana Jakuszycka jest najbardziej znanym i uczęszczanym ośrodkiem narciarstwa biegowego na Dolnym Śląsku, jak i w Polsce. Specyficzny klimat i położenie na wysokości od 752 do 1003 m.n.p.m. sprzyja długiemu zaleganiu pokrywy śnieżnej - utrzymuje się ona przeciętnie 156 dni w ciągu roku. Od 41 lat organizowany jest tutaj Bieg Piastów. W skład kompleksu wchodzi prawie 70 km tras narciarskich, w tym prawie 8 km tras wyczynowych. W pobliskiej Szklarskiej Porębie działa szkoła mistrzostwa sportowego m.in. z klasą biathlonową i klasą narciarstwa biegowego, której uczniowie systematycznie odbywają treningi na Polanie Jakuszyckiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.