PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa parkingu wokół szybu dawnej kopalni

  • PAP    28 sierpnia 2012 - 15:37
Budowa parkingu wokół szybu dawnej kopalni

Remont części zabytkowego ogrodzenia oraz budowę parkingu wokół szybu „Prezydent” znajdującego się na terenie dawnej kopalni „Polska” w Chorzowie, będącej obecnie jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych miasta, zapowiada chorzowski magistrat.
To jedyna kopalniana wieża o żelbetonowej konstrukcji w kraju. Zbudowana na wzniesieniu konstrukcja ma lekką, modernistyczną formę. Powstała w 1933 r. według projektów inż. Ryszarda Heilemana z Katowic. W latach dziewięćdziesiątych, po likwidacji kopalni, wieża była narażona na dewastację. Miasto zdecydowało się na jej odrestaurowanie. Po zakończeniu prac w 2010 r. obiekt został podświetlony.

Dotychczas wykonano również ogrodzenie, chodniki, oczyszczono teren, zamontowano oświetlenie, a wiosną tego roku zasiano trawę, posadzono drzewa, krzewy i kwiaty. Teren wokół szybu został odnowiony, uporządkowany i zagospodarowany.

Jak poinformowało we wtorek biuro prasowe Urzędu Miasta w Chorzowie kolejnym etapem będzie budowa parkingu, drogi dojazdowej oraz remont część zabytkowego ogrodzenia. Zaplanowano także wymianę betonowych elementów ogrodzenia oraz wykonanie wjazdu. Prace zostaną zrealizowane do końca roku.

Koszt całej inwestycji wyniósł dotąd ponad 2,7 mln zł. Została sfinansowana z trzech źródeł: ponad 1,6 mln zł pochodzi z budżetu miasta, ok. 215 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 857 tys. zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W przyszłym roku w planach znalazło się wyposażenie placów zabaw w urządzenia dla małych dzieci.

Szyb „Prezydent” znajduje się w rejestrze zabytków. Jest również jedną z atrakcji na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Według biura prasowego, chorzowski szyb „Prezydent” już stał się atrakcją turystyczną nie tylko dla mieszkańców Chorzowa.

Wybudowana w 1933 roku kopalniana wieża jest wysoka na 42 m. Początkowo nazywała się „Wielki Jacek”. W 1937 roku nadano jej nowe imię – na cześć prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego szyb nazwano „Prezydent”, a całą kopalnię imieniem „Prezydent Mościcki”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.