PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa południowej obwodnicy Radomia

  • PAP    22 marca 2010 - 13:17

Radom przygotowuje się do budowy południowej obwodnicy miasta. Wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę jej połączenia z drogą krajową nr 7 - poinformowała rzecznik wojewody Ivetta Biały.
Obwodnica ma mieć długość ponad 11 km, z czego 8 km - na terenie Radomia, a przeszło 3 km - na obszarze sąsiedniej gminy Kowala. Dodatkowo zaprojektowano ponad 2 km dróg dojazdowych i lokalnych na terenach przyległych do trasy.

Obwodnica będzie mieć jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu po 2,5 metra szerokości. - Połączy ona ruch miejski z planowanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad drogami krajowymi S-7 i S-12 - wyjaśniła Biały.

Jak podkreśliła rzeczniczka wojewody, budowa nowej drogi ma na celu skierowanie na obwodnicę ruchu samochodów ciężarowych z trasy nr 7 (Kraków - Radom - Warszawa) oraz trasy na linii Dorohusk - Lublin - Radom - Piotrków Trybunalski.

Planowaną obwodnicę podzielono na pięć odcinków. W przypadku czterech wydane są już pozwolenia na budowę. Do końca marca mają być gotowe projekty budowlane dla wszystkich odcinków.

Jak powiedziała rzecznik prezydenta Radomia Katarzyna Piechota, jeszcze w tym roku ogłoszone zostaną przetargi na budowę odcinków obwodnicy leżących w granicach miasta. Inwestycja ma być ukończona w ciągu dwóch lat od rozpoczęcia budowy.

Szacunkowy koszt budowy obwodnicy wynosi 123,5 mln zł. W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego zagwarantowane jest na ten cel ok. 42 mln. Radom ma się starać także o pieniądze z innych źródeł.

Piechota powiedziała, że miasto po przygotowaniu niezbędnych dokumentów wystąpi do wojewody mazowieckiego o zapewnienie 5 mln zł z tzw. rezerwy celowej Ministerstwa Finansów. Pieniądze te miałyby być przeznaczone na wykup gruntów pod inwestycję na terenie gminy Kowala.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.