PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa portu jachtowego w Szczecinie zgodnie z planem

  • PAP    31 sierpnia 2012 - 17:30
Budowa portu jachtowego w Szczecinie zgodnie z planem

Na szczecińskiej Wyspie Grodzkiej rozpoczął się kolejny etap budowy portu jachtowego dla 80 jachtów. Prace, które polegają na podwyższeniu wyspy o ponad 2 m, potrwają do końca roku. Ich koszt to 9 mln zł.
Wykonawca nawiezie na wyspę, leżącą w reprezentacyjnej części miasta - naprzeciwko Wałów Chrobrego - ponad 70 tys. metrów sześciennych kruszywa. Trwają już prace przygotowawcze do realizacji tego zadania i rozbiórka znajdujących się na wyspie ruin - poinformowały służby prasowe szczecińskiego magistratu.

Czytaj też: Powstanie port jachtowy Szczecin

Inwestycja na wyspie realizowane jest w ramach projektu "Zachodniopomorski Szlak Żeglarski - sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego".

Po zakończeniu wstępnych prac, miasto będzie musiało czekać do momentu, aż grunt na wyspie się ustabilizuje. Proces ten może przebiegać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, o ile nie wystąpią zdarzenia wydłużające ten termin. Dopiero po tym będą mogły ruszyć kolejne prace związane z budową mariny na Wyspie Grodzkiej.

Ma w niej powstać m.in. blisko 80 miejsc do cumowania jachtów, zwodzona kładka łącząca wyspę z nabrzeżem Starówka, zaplecze socjalne, biura i mały hangar.

W następnych latach, jeśli miasto otrzyma na tę inwestycję kolejne dofinansowanie, utworzone zostaną następne miejsca do cumowania jachtów, kawiarnia, budynki konferencyjne, place zabaw, a także amfiteatr i restauracja.

Według założeń, całość ma kosztować ok. 70 mln zł. Po zrealizowaniu całego projektu i gdy znajdą się nań fundusze, w porcie jachtowym będzie mogło cumować 150 jachtów przy pomostach pływających, rozmieszczonych po obu brzegach rzeki Duńczycy - pomiędzy Wyspą Grodzką a Łasztownią.

Szczecin liczy na dofinansowanie ze środków unijnych z programu Interreg. Miasto planuje zakończyć pierwszy etap prac do Finału Regat The Tall Ship Races w 2013 roku.

Włodarze miasta liczą też, że port przyciągnie dużą liczbę żeglarzy pływających po Bałtyku oraz jachtów przepływających przez Szczecin w drodze z lub do Berlina, po rzekach i kanałach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.