PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa ratusza w Konstancinie

  • www.Konstancin24.eu    24 sierpnia 2012 - 12:00
Budowa ratusza w Konstancinie

W sali konferencyjnej urzędu miasta w Konstancinie-Jeziornie odbyło się pierwsze spotkanie na temat planowanej budowy nowego ratusza. Oprócz urzędników i radnych uczestniczyło w nim kilkoro mieszkańców.
Wprowadzeniem do dyskusji były prezentacje o energooszczędnych rozwiązaniach architektonicznych oraz o możliwościach informatyzacji magistratu.

Spotkanie rozpoczęła prezentacja przedstawicieli grupy architektonicznej „Kształt”, którzy opowiedzieli o najnowocześniejszych metodach ekologicznej i energooszczędnej budowy obiektów pasywnych. Jest to sposób budowy polegający na wykorzystaniu szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji.

Najnowocześniejsze techniki umożliwiają kilkakrotnie mniejsze zużycie energii elektrycznej i cieplnej oraz zminimalizowanie ich strat. Przy projektowaniu budynków pasywnych wykorzystuje się wszystkie możliwe metody korzystania z odnawialnych źródeł energii (słońce, wiatr, źródła geotermalne itp.).

Budynki pasywne to nowa idea w podejściu do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. Architekci przyznali, że budowa jest nieco droższa niż tradycyjnymi metodami, ale koszty zwracają się w trakcie eksploatacji obiektu, który jest znacznie tańszy w utrzymaniu. W Polsce nie ma zbyt wielu tego typu budynków publicznych (na Śląsku przy zastosowaniu nowoczesnych technologii powstaje pierwsza szkoła). Jednak u naszych zachodnich sąsiadów budownictwo pasywne jest bardzo popularne. Co niezwykle ważne, na tego typu inwestycje można uzyskać duże dotacje unijne.

„Budynek bliski pasywnemu powstaje u nas w Konstancinie przy szkole amerykańskiej, która przy zastosowaniu energooszczędnych i ekologicznych technologii buduje centrum sportu i sztuki” – mówił Andrzej Cieślawski, przewodniczący rady miejskiej Konstancina-Jeziorny. „Myślę, że dla nas może to być dobry przykład. Uważam, że budując nowy ratusz, warto wybiec na przód i sięgnąć po technologie przyszłości” – dodał przewodniczący.

Następnie przedstawiciele firmy MIS przedstawili możliwości informatyzacji urzędowych systemów i płynące z nich korzyści zarówno dla urzędników, jak i petentów. Dobrze wdrożony system usprawnia obieg dokumentów w urzędzie, poprawia terminowość rozpatrywania spraw mieszkańców, rozładowuje kolejki petentów i porządkuje pracę urzędników.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.