PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa ratusza w Konstancinie na finiszu

  • konstancin24.eu    20 grudnia 2017 - 10:42
Budowa ratusza w Konstancinie na finiszu
Pierwotnie zakładano, że wykonawca odda gotowy ratusz do końca roku. Jednak prace wykończeniowe nieco się przedłużają (fot.onstancin24.eu)

Budowa nowego ratusza przy ulicy Piaseczyńskiej i Kolejowej w Konstancinie-Jeziornie dobiega końca. W budynku trwają prace wykończeniowe, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy urzędnicy wprowadzą się do nowej siedziby. Wbrew zapowiedziom, na pewno nie nastąpi to w tym roku. Prawdopodobnie przeprowadzka odbędzie się dopiero w lutym.
• Nowy ratusz jest już prawie gotowy. Gmach robi spore wrażenie.

• Na finiszu jest zagospodarowanie terenu wokół budynku.

• Powstały dojazdy oraz parkingi od strony ul. Piaseczyńskiej oraz Kolejowej. Obecnie trwa wykończenie pomieszczeń.

Pierwotnie zakładano, że wykonawca odda gotowy ratusz do końca roku. Jednak prace wykończeniowe nieco się przedłużają. Jeśli nie nastąpią jakieś dodatkowe komplikacje i nie przeciągną się formalności, nie będzie usterek i poprawek, przeprowadzka ma się odbyć w pierwszym kwartale nadchodzącego roku. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jest planowana na luty. Może potrwać dość długo, ponieważ urzędnicy muszą zarchiwizować całą dokumentację. Został już rozstrzygnięty przetarg na nowe meble, które będą kosztowały ponad 1 mln złotych. Urząd opracowuje także rozmieszczenie biur i wydziałów.

Obecnie nasz magistrat funkcjonuje w kilku budynkach, co jest kłopotliwe zarówno dla pracowników, jak i dla mieszkańców.

Nowy ratusz z pewnością przyczyni się do poprawy obsługi petentów. Powstanie w nim m.in. rozbudowany punkt obsługi. Do dyspozycji mieszkańców będą tam przygotowane okienka tematyczne, w których petenci będą mogli załatwić szereg spraw, uzyskać niezbędne informacje, złożyć i odebrać dokumenty lub też umówić się na spotkanie z urzędnikiem, zajmującym się konkretnym zagadnieniem.

Nowy ratusz ma być też wyposażony w najnowsze systemy elektroniczne, które mają usprawnić i przyspieszyć wszelkie procedury, a także dać mieszkańcom możliwość załatwienia niektórych spraw za pośrednictwem internetu. W nowym budynku urzędu znajdzie się również sala obrad Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny, która obecnie spotyka się w dość ciasnym pomieszczeniu. W ratuszu będzie też część usługowa z bankiem, pocztą czy kioskiem i restauracją.

Przygotowania do budowy nowego ratusza, spory o lokalizację i wybór projektu trwały kilkanaście lat. Warto przypomnieć, że pierwotnie miał on powstać na Grapie między targowiskiem, a oczkiem przy rondzie Jana Pawła II. Ostatecznie zrezygnowano z tej lokalizacji, a także zmieniono projekt. Wreszcie pod koniec 2014 roku ruszyła długo oczekiwana budowa. Jednak w marcu 2016 roku, wskutek licznych komplikacji i nieporozumień z wykonawcą, samorząd rozwiązał umowę z hiszpańskim konsorcjum.

Budowa została wstrzymana, a sprawa trafiła do sądu. Urząd musiał znaleźć nowego wykonawcę. Dokończenia budowy po prawie półrocznej przerwie podjęła się firma Erekta Budownictwo z Warszawy, która w przetargu złożyła najkorzystniejszą ofertę. W połowie sierpnia 2016 roku nowy wykonawca wznowił prace, które ostatecznie mają się zakończyć na początku przyszłego roku. Całe przedsięwzięcie pochłonie ok. 33 mln złotych. Konstanciński ratusz będzie największym i najnowocześniejszym urzędem w powiecie piaseczyńskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.