PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa S12 z Piotrkowa Tryb. przez Radom do Puław

  • bad/PAP    2 listopada 2015 - 14:34
Budowa S12 z Piotrkowa Tryb. przez Radom do Puław

Wschodnia obwodnica Lublina - droga ekspresowa S12/S17. Fot. GDDKiA

Rozpoczęły się przygotowania do budowy drogi S12 na liczącym przeszło 100 km odcinku od granic woj. łódzkiego i mazowieckiego przez Radom do Puław na Lubelszczyźnie. O rozpoczęcie inwestycji od lat zabiegało Stowarzyszenie S12. Realizacja planowana jest na lata 2019-2023.
Pierwszym etapem ma być opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) oraz materiałów niezbędnych do uzyskania decyzji środowiskowych dla dwóch odcinków trasy: pierwszego od - granicy woj. łódzkiego do węzła Radom Południe i drugiego - od Radomia do Puław.

Jak poinformował PAP - kierownik zespołu komunikacji biura dyr. generalnego w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Łukasz Jóźwiak, obecny etap finansowany jest z budżetu państwa i zgodnie z planem powinien się zakończyć w drugiej połowie 2017 roku.

Czytaj też: Przebudowa drogi na odcinku Puławy–Warszawa

Warszawski Oddział GDDKiA ogłosił dwa postępowania przetargowe, w ramach których poszukiwani są projektanci, mający dokonać m.in. analizy wariantów przebiegu przyszłej S12. Postępowania zostały ogłoszone w trybie przetargu ograniczonego, dwustopniowego. Oznacza, że w pierwszym etapie wykonawcy będą składali wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Następnie wykonawcy, którzy zostaną zakwalifikowani do drugiego etapu będą mogli złożyć swoje oferty.

Za budową S12 lobbują samorządowcy

Informacja o rozpoczęciu przygotowań do budowy drogi S12 ucieszyła samorządowców z gmin leżących wzdłuż trasy, którzy od lat zabiegali o jej budowę. Od 2006 r. działają w Stowarzyszeniu Jednostek Samorządu Terytorialnego Na Rzecz Budowy Drogi Ekspresowej S12.

"Bardzo długo upominaliśmy się o to, żeby drogę S12 wpisać do Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad - powiedział PAP prezes zarządu Stowarzyszenia S12, prezydent Radomia Radosław Witkowski. "Dzięki premier Ewie Kopacz, rząd, nowelizując ten program, uwzględnił naszą ekspresówkę i ruszyły już pierwsze przygotowania do jej budowy" - dodał Witkowski.

Droga ekspresowa S12 przebiega równoleżnikowo przez trzy województwa: łódzkie, mazowieckie oraz lubelskie. Według Witkowskiego trasa ta jest bardzo istotna z punktu widzenia całego kraju, ponieważ łączy centralną część Polski ze wschodem kraju i granicą polsko-ukraińską.

S12 ma rozpocząć się w woj. łódzkim, w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie skrzyżuje się m.in. z autostradą A1 oraz S8. Przebiegając przez Radom, da możliwość połączenia komunikacyjnego z ekspresową S7 oraz drogą krajową nr 9. W okolicach Zwolenia skrzyżuje się z DK nr 79 i poprowadzi do Puław w woj. lubelskim.

Odcinek trasy z Piotrkowa Trybunalskiego do Puław ma mieć ponad 100 km. Zgodnie z wstępnymi założeniami ekspresówka ma posiadać dwie jezdnie po dwa pasy ruchu oraz 12-metrowy pas rozdziału, umożliwiający w przyszłości dobudowanie trzeciego pasa ruchu. Jak informuje GDDKiA realizacja inwestycji planowana jest na lata 2019-23.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Dyzio, 2017-06-21 10:26:20

    Do znany: Ja też myślałem że to dzięki Kopacz, ba jak jadę koło Radomia, to zawsze widzę , że kopacze coś tam kopią.
  • znany, 2015-11-02 15:10:45

    "Dzięki premier Ewie Kopacz, rząd, nowelizując ten program, uwzględnił naszą ekspresówkę i ruszyły już pierwsze przygotowania do jej budowy" - dodał Witkowski."- śmiech na sali... PO przez 8 lat, odkąd przejęło władzę blokowało tą drogę. a teraz z dumą oznajmiają, że uda się ją zbudow...ać. to prawie takie osiągniecie jak wynegocjowanie drożdżówek;)) gdyby nie PO, ta droga powstałaby już dawno temu...  rozwiń