PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa ścieżki rowerowej Pyrzyce-Brzesko

  • AT    15 listopada 2012 - 19:13
Budowa ścieżki rowerowej Pyrzyce-Brzesko

Trwa budowa niemal 9 kilometrowej ścieżki rowerowej na odcinku Pyrzyce–Brzesko – inwestycja została dofinansowana kwotą prawie 2,8 mln zł, ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Wartość całkowita projektu gminy Pyrzyce „Budowa ścieżki rowerowej na odcinku Pyrzyce ul. Ciepłownicza do granic gminy Pyrzyce w miejscowości Brzesko” wynosi 3 735 411,64 zł – dofinansowanie środkami RPO WZ sięgnęło kwoty 2 799 728,73 zł.

Ścieżka wybudowana zostanie na istniejącym nasypie po rozebranej linii kolei jednotorowej, na odcinku ul. Ciepłowniczej w Pyrzycach do granic gminy Pyrzyce w miejscowości Brzesko. Jest to kolejny etap zrealizowanej już inwestycji – ścieżki rowerowej, której trasa przebiegała od ul. Stargardzkiej do ul. Ciepłowniczej w Pyrzycach (projekt także finansowany środkami Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego).

Efektem końcowym było przyłączenie ścieżki do regionalnej trasy rowerowej „Tysiąca Jezior” przechodzącej przez gminy: Przelewice, Barlinek, Lipiany, Myślibórz, Dębno oraz „Trasy Nadodrzańskiej” przechodzącej przez Gryfino, Chojnę, Mieszkowice – wszystkie tworzą integralną całość ze szlakiem nadodrzańskim biegnącym po stronie niemieckiej.

Fragment ścieżki rowerowej w gminie Pyrzyce przebiega przez jeden z korytarzy ekologicznych, który stanowi enklawę ptaków wodno-błotnych wraz z derkaczem, kulikiem i stanowiskiem orła bielika. Trasa ścieżki rowerowej przebiegać będzie także przez miejscowość Mechowo, bogatą w cenne zasoby przyrodnicze.

Efektem realizacji powyższego projektu będzie ścieżka rowerowa przebiegająca przez obszar gminy w miejscu odległym od szlaków komunikacji samochodowej, która umożliwi turystom i okolicznym mieszkańcom bliskie obcowanie z naturą. Obecnie naturalnym szlakiem turystycznym jest kierunek od jeziora Miedwie przez Ogród Dendrologiczny w Przelewicach do Puszczy Barlineckiej. Na tym kierunku najczęściej przemieszczają się indywidualni turyści rowerowi i zorganizowane grupy.

Aktualne szlaki komunikacyjne charakteryzują się znacznym natężeniem ruchu, co stwarza potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa, szczególnie większych grup rowerzystów. Wyodrębnienie ruchu rowerowego w sposób znaczący poprawi bezpieczeństwo, a tym samym atrakcyjność szlaku, co powinno zachęcić większą liczbę osób do udziału w wycieczkach na tym szlaku turystycznym. Dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników ścieżki zaplanowano także montaż znaków pionowych i poziomych; posadzone zostaną także żywopłoty na odcinku miejskim i poręcze stalowe oddzielające użytkowników ścieżki od drogi.

W ramach tej inwestycji zostanie wybudowana ścieżka rowerowa o długości 8,84 km.
 
Realizacja projektu rozpoczęła się w czerwcu 2011 r., zaś zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2014 r.

Projekt jest realizowany w ramach priorytetowej Osi 5. Turystyka, Kultura i Rewitalizacja, Działanie 5.3 Ścieżki rowerowe Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 - 2013. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • alekino, 2014-07-06 09:42:38

    może by wykosić trawy wzdłuż nowej do Mechowa, burmistrzu Olechu, bo żywopłot tam posadzony znika, kompletnie pozarastany