PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa Trasy Łagiewnickiej przesądzona. Radni są za

  • PAP    17 lutego 2016 - 22:48
Budowa Trasy Łagiewnickiej przesądzona. Radni są za
Krakowscy radni, mimo protestów mieszkańców, zgodzili się na powołanie spółki Trasa Łagiewnicka, która zajmie się budową fragmentu trzeciej obwodnicy miasta. (fot. PTWP)

• Krakowscy radni zgodzili się w środę (17 lutego) na powołanie spółki Trasa Łagiewnicka.
• Spółka ma się zająć budową blisko czterokilometrowej arterii będącej fragmentem trzeciej obwodnicy miasta. Koszt tej inwestycji jest szacowany na 1,28 mld zł.
• Mieszkańcy Krakowa są przeciwni wybudowaniu trasy.
Trasa Łagiewnicka połączy ul. Grota-Roweckiego z węzłem ul. Witosa, Halszki i Beskidzkiej. Projekt przewiduje wybudowanie 3,7 km arterii złożonej z dwóch jezdni z trzema pasami ruchu oraz torów tramwajowych.

Obradom krakowskich radnych, które odbyły się w środę (17 lutego), towarzyszył protest mieszkańców, którzy są przeciwni wybudowaniu tak szerokiej trasy w mieście, przechodzącej przez cenne geologicznie i krajobrazowo tereny. Przyszli oni do urzędu miasta m.in. z transparentami "Nie stać nas na pomysły z lat 70.", "Nie lejcie betonu na kredyt".

Zanim doszło do głosowania ws. powołania spółki Trasa Łagiewnicka, radni PO zgłosili projekt uchwały kierunkowej, w której zobowiązują prezydenta, by rozważył zwężenie Trasy Łagiewnickiej z trzech do dwóch pasów i budowę skrzyżowań zamiast bezkolizyjnych węzłów drogowych. Radni chcieli też zmian dotyczących dalszych fragmentów III obwodnicy Krakowa, m.in. tego, by Trasa Pychowicka została poprowadzona w tunelu pod Wisłą.

Odpowiedzialny za inwestycje wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel mówił, że jedyną możliwością realizacji Trasy Łagiewnickiej w latach 2016-21 z wykorzystaniem 100 mln zł dofinansowania UE na budowę linii tramwajowej jest powołanie spółki. Dodał, że projekt i dokumentacja techniczna trasy będą dopiero przygotowywane. Kolejne fragmenty III obwodnicy miasta - Trasa Pychowicka i Zwierzyniecka - są dopiero na etapie koncepcji i nie ma żadnych rozwiązań szczegółowych.

Za powołaniem spółki Trasa Łagiewnicka głosowało 22 radnych, przeciw 16. Za jej utworzeniem opowiedziały się kluby PO i prezydencki "Przyjazny Kraków", przeciw było PiS. "Nie liczycie się z mieszkańcami!", "Złodzieje!" - takie okrzyki padły z galerii po głosowaniu. Straż miejska wyprosiła protestujących.

Szef klubu PO Andrzej Hawranek mówił, że była to dla radnych jedna z najtrudniejszych decyzji. - Porównuje ją do decyzji prezydenta Józefa Dietla o budowie Plant Dietlowskich, której też towarzyszyły protesty - mówił Hawranek. Dodał, że PO zdecydowała się na poparcie powstania spółki, bo to inwestycja bardzo ważna. - To sprawa, która przesądzi o życiu kolejnych pokoleń - podkreślił.

Szef krakowskiej PO, radny Aleksander Miszalski dodał, że niepowołanie spółki skutkowałoby utratą dofinansowania i możliwości odzyskania VAT, a także wygaśnięciem w trakcie roku decyzji środowiskowej. Dodał, że PO uzyskała od prezydenta miasta zapewnienie, że będzie starał się uwzględnić jak najwięcej postulatów mieszkańców i że będą realizowane inwestycje w północnej części miasta, na które do tej pory nie było pieniędzy.

- Spółka ma być co roku zasilana z budżetu miasta kwotą ok. 61 mln zł. To według nas w kolejnych latach może spowodować kłopoty ze wskaźnikami zadłużenia, które mogą zostać przekroczone. Będzie też miało negatywny wpływ na realizacje innych inwestycji w mieście - mówił dziennikarzom szef klubu radnych PiS Włodzimierz Pietrus. Dodał, że radni PiS mają też wątpliwości co do możliwości odzyskiwania przez spółkę podatku VAT.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.