PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa tunelu w Świnoujściu w oparciu o spółkę celową

  • PAP    15 maja 2015 - 13:33
Budowa tunelu w Świnoujściu w oparciu o spółkę celową

Według zapisów kontraktu terytorialnego, wartość tego projektu to 780 mln zł (fot. UM Świnoujście)

Rząd planuje, aby tunel łączący Świnoujście (Zachodniopomorskie) z resztą kraju został zrealizowany w oparciu o spółkę celową - poinformowała w piątek (15 maja) w Szczecinie minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.
"Tunel w Świnoujściu to projekt, który chcemy zrealizować w trybie spółki celowej" - powiedziała Wasiak. "Zadeklarowaliśmy ze strony rządu wkład finansowy na razie rzędu kilkudziesięciu milionów zł, dlatego, że traktujemy to jako coś, co wymieni obecne wydatki, które ponosi skarb państwa na przeprawę promową" - powiedziała minister.

Jak dodała Wasiak, deklaracje związane z budową tunelu składają także władze Świnoujścia i trwa przygotowanie odpowiedniego projektu przez Polskie Inwestycje Rozwojowe. Zdaniem minister, spółka celowa będzie mogła korzystać także z dofinansowania ze środków komercyjnych.

W wrześniu ub.r. budowa tunelu w Świnoujściu znalazła się na liście podstawowej w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Zachodniopomorskiego. Zgodnie z ustaleniami budowa stałego połączenia miałaby być finansowana ze środków budżetu państwa.

Według zapisów kontraktu terytorialnego, wartość tego projektu to 780 mln zł.

Tunel połączy Świnoujście z resztą kraju

Świnoujście nie ma stałego połączenia drogowego z resztą kraju. Do miasta, leżącego na wyspach, można dostać się od strony lądu wyłącznie promem, który pływa po rzece Świnie. Miasto stara się od lat o budowę tunelu pod rzeką.

Dziennikarze pytali Wasiak o sprawę niemieckich przepisów o płacy minimalnej dla firm transportowych wykonujących przewozy przez Niemcy. Jak powiedziała, Komisja Europejska zobowiązała rząd niemiecki do wytłumaczenia się z tych przepisów i obecnie przygotowuje stanowisko wobec niego.

"W przyszłym tygodniu ma być w tej sprawie posiedzenie kolegium komisarzy i na pewno stanowisko wyrażające pogląd o niezgodności tych przepisów, przekroczeniu jurysdykcji krajowej i niedozwolonym wkroczeniu w regulacje dotyczące całego rynku UE będzie przedstawione stronie niemieckiej" - powiedziała minister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.