PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa wrocławskiego terminalu na finiszu

  • PAP    26 lutego 2012 - 17:24
Budowa wrocławskiego terminalu na finiszu

Autostradowa Obwodnica Wrocławia i nowy stadion piłkarski to główne inwestycje związane z Euro 2012, które już zostały oddane do użytku. Obecnie kończą się także prace m.in. przy budowie nowego terminalu lotniczego.
Autostradowa Obwodnica Wrocławia (AOW) (zabierz głos/oceń prezydenta) ma długość ok. 35 kilometrów i jest największą inwestycją drogową na Dolnym Śląsku zakończoną w 2011 r. Trasa w całości została oddana do użytku w sierpniu ubiegłego roku, a jej budowa kosztowała ponad 4 mld zł.

Obwodnica łączy autostradę A4 na wysokości Bielan Wrocławskich z drogą krajową nr 8 w Długołęce, komunikując autostradę z wrocławskim lotniskiem oraz stadionem piłkarskim na Euro 2012 r.

Czytaj też: Jest kompromis z operatorem wrocławskiego stadionu

W ciągu AOW powstał największy w Polsce most. Pylon przeprawy ma 122 metry wysokości, a jej dwie, niezależne, wielopasmowe jezdnie zostały podwieszone na 160 wantach, o łącznej długości lin ok. 25 kilometrów. Długość przeprawy wraz z estakadami to 1742 metry. Most Rędziński jest czwartym co do wielkości mostem betonowym na świecie.

Budowa nowego stadionu piłkarskiego na Euro 2012 ma się oficjalnie zakończyć w marcu, ale otwarcie obiektu nastąpiło już we wrześniu 2011 r. Do wykonania pozostają jeszcze prace elektryczne i teletechniczne, dokończenia wymagają również parkingi oraz kioski na esplanadzie.

Na stadionie, który może pomieścić ok. 42 tys. widzów, odbyły się już trzy duże imprezy. 10 września Tomasz Adamek zmierzył się z Witalijem Kliczką w walce o tytuł mistrza świata w bokserskiej wadze ciężkiej organizacji WBC, tydzień później odbył się koncert George'a Michaela, a 1 października około 30 tysięcy osób podziwiało potężne amerykańskie półciężarówki na imprezie "Monster Jam". Swoje spotkania ligowe rozgrywa tam również Śląsk Wrocław.

W marcu ma się także zakończyć budowa torowiska na osiedlach Kozanów i Pilczyce dla tramwaju Plus, który ma dowozić kibiców na stadion w czasie Euro. Budowa trasy rozpoczęła się wiosną 2011 r., a jej koszt to ponad 100 mln zł.

Kolejną wielką inwestycją, która ma być gotowa przed mistrzostwami Europy, jest budowa nowego terminalu lotniczego. Otwarcie wartej ok. 300 mln zł inwestycji zaplanowano na 29 lutego, a pierwsi pasażerowie skorzystają z niej na początku marca.

Nowy terminal będzie mógł obsłużyć do 3 milionów pasażerów rocznie, a po dalszej rozbudowie zaplanowanej wstępnie na lata 2017-19 - nawet 7 milionów. Wewnątrz obiektu znajdują się m.in. 22 stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, 7 stanowisk kontroli bezpieczeństwa, 13 wind oraz 3 stanowiska monitoringu.

Z kolei największe opóźnienia notowane są przy remoncie wrocławskiego dworca kolejowego i budowie jednego z odcinków drogi ekspresowej S-8 Wrocław - Syców.

Problemy z remontem dworca pojawiły się już w lipcu 2011 r. w związku z przebudową peronu nr 3. Ostatecznie został on zamknięty we wrześniu i obecnie są tam prowadzone prace remontowe, ale nie wiadomo czy zostaną zakończone zgodnie z planem. Jego otwarcie jest zaplanowane na koniec maja. Natomiast jeszcze przed Wielkanocą ma zostać uruchomiony peron nr 2.

Remont wrocławskiego Dworca Głównego ma się zakończyć w połowie 2012 r. Wykonawcą jest konsorcjum pod przewodnictwem firmy Budimex SA. Inwestycja zakłada m.in. remont budynku dworca, placu przed obiektem, peronów i wiat. Koszt całej inwestycji to ok. 360 mln zł.

Opóźnienie na budowie ponad 20-kilometrowego odcinka trasy S-8 z Oleśnicy do Sycowa wynika z kolei z faktu, że w okolicy budowy odkryte zostały siedliska orła bielika. Z tego powodu konieczne było wstrzymanie prac na czas trwania okresu lęgowego. Obecne założenia przewidują, że do Euro 2012 gotowy będzie odcinek trasy z Wrocławia do Oleśnicy. Wartość całego projektu to blisko 1,2 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Jubilat, 2012-02-27 09:21:22

    Witam!"Koniec wieńczy dzieło" ! Czy ten koniec będzie taki jak byśmy chcieli?
  • Kombik, 2012-02-26 18:13:42

    bardzo już czekamy na koniec inwestycji