PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa wrocławskiej Strefy Kibica na finiszu

  • PAP    6 czerwca 2012 - 15:27
Budowa wrocławskiej Strefy Kibica na finiszu

Dobiega końca budowa Stery Kibica na wrocławskim Rynku w związku z Euro 2012. Strefa pomieści 30 tys. kibiców i oprócz transmisji meczów, będą się w niej odbywać się koncerty, zabawy i konkursy. Oficjalne otwarcie w czwartek.
Do budowy wrocławskiej strefy zostało zużytych m.in. 300 ton stali, 30 km przewodów oraz ok. 3 km ogrodzeń. Jej obszar został ogrodzony płotem o wysokości od 1,2 do 2,2 m. i na wrocławianach, z którymi udało się PAP porozmawiać, robi albo przygnębiające wrażenie lub wręcz denerwuje.

"Zamontowano tu tony żelastwa, poustawiano barierki, które utrudniają poruszanie się po Rynku. I te toalety, ustawione na ścianie zabytkowego Ratusza, robią złe wrażenie, nie wpływają pozytywnie na wizerunek Rynku, najstarszej i najbardziej reprezentacyjnej części miasta" - powiedziała mieszkanka Rynku.

Przenośne toalety ustawione wzdłuż ściany Ratusza budzą sporo kontrowersji wśród wrocławian. Stowarzyszenie Wratislaviae Amici umieściło na swoim portalu zdjęcie rzędu toi-toi ustawionego tuż pod wrocławskim Ratuszem.
Internauci uważają, że to wstyd dla miasta, bowiem odwiedzający Wrocław turyści i kibice zobaczą wrocławską starówkę z toaletami na pierwszym planie i takie też zabiorą ze sobą wspomnienia oraz zdjęcia.

Wrocławianie mają też wątpliwości czy strefę kibica należało budować w Rynku, gdzie w razie awantury między kibicami, łatwo będzie o spowodowanie dużych szkód.

"Mamy piękne i niezagospodarowane Pola Marsowe (przy Stadionie Olimpijskim) i tam należało budować strefę kibica. Miejsce idealne" - powiedziała Anna, ekspedientka ze sklepu spożywczego usytuowanego na Rynku.

Anna ma jeszcze inny problem: w trakcie Euro sklep, w którym pracuje, ma być czynny do północy albo dłużej.

Z kolei Maria, emerytka zastanawia się czy w ogóle potrzebna jest tak duża strefa kibica. Emerytka uważa, że do Wrocławia na mecze przyjadą jedynie ci, którym udało się kupić bilety na mecz i dostaną się na stadion.

"Pozostali kibice będą woleli oglądać mecze z własnych domów czy stref w swoim mieście" - mówiła kobieta.

Sporym utrudnieniem dla wrocławian jest również rozległość strefy. Po jej wybudowaniu Rynek przypomina labirynt, przez który mieszkańcy Wrocławia muszą kluczyć, aby dostać się w konkretne miejsca.

Pierwsza impreza w Strefie Kibica odbędzie się w czwartek wieczorem. Na koncercie inaugurującym jej działalność wystąpią polsko-ukraiński zespół Enej, grupa Margaret oraz irańsko-szwedzki wokalista Arash.

Oprócz transmisji meczów, przez cały turniej w strefie będą odbywać się koncerty, zabawy i konkursy. Wydarzeniem ma być zaplanowany na 25 czerwca koncert brytyjskiej grupy Duran Duran. To jedna z gwiazd muzyki new romantic, która we Wrocławiu będzie promować swoją najnowszą płytę "All You Need Is Now Tour".

Z kolei 16 czerwca, tuż przed meczem Polska - Czechy, w Strefie Kibica wystąpi Ewa Farna, która jest popularna w obu krajach.

20 czerwca, podczas koncertu "Strefa dla Kobiet", wystąpią m.in. Kasia Kowalska i Patrycja Markowska. Odbędzie się również koncert "Strefa Młoda Duchem", na którym wystąpią Maryla Rodowicz, Ewa Bem i zespół Kombi.

Wstęp na wszystkie wydarzenia, oprócz koncertu Duran Duran, będzie bezpłatny. Strefa będzie działać od 8 czerwca do 1 lipca. Koszt jej organizacji to około siedem milionów złotych.

Strefa obejmuje: pl. Solny, cześć Rynku z pl. Gołębim i okolicami pomnika Aleksandra Fredry oraz pręgierza, jak również cześć ulicy Oławskiej i Świdnickiej oraz fragment placu przy Kościele Garnizonowym. Ogrodzenie od otaczających rynek kamienic dzieli pas wolnej przestrzeni o szerokości czerech metrów.

W Strefie Kibica będą trzy telebimy, na których będą transmitowane wszystkie mecze piłkarskich mistrzostw Europy. Wewnątrz znajdą się również punkty gastronomiczne, obszary wydzielone dla VIP-ów i mediów oraz punkt pomocy medycznej.

We Wrocławiu mniejsza strefy kibica powstaną również przy Hali Stulecia oraz przy ulicy Legnickiej. Obie te strefy będą mogły pomieścić po kilkanaście tysięcy osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.