Budowa zbiornika Racibórz Dolny jeszcze w listopadzie?

Obecne, zmodyfikowane plany budowy i eksploatacji zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny spełniają wszelkie wymagania dotyczące ochrony środowiska - wynika z czwartkowej rozprawy administracyjnej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.
Budowa zbiornika Racibórz Dolny jeszcze w listopadzie?

Oznacza to, że najprawdopodobniej jeszcze w listopadzie może zostać wydana zgoda na budowę zbiornika, który jest kluczowym obiektem dla ochrony przeciwpowodziowej doliny Odry i jednym z głównych elementów rządowego "Programu dla Odry 2006".

Czytaj też: Gdzie jest zbiornik Racibórz Dolny?

Przygotowywana od lat budowa suchego zbiornika należy do największych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce. Jeżeli zbiornik nie powstanie do 2015 r., inwestycji grozi utrata środków unijnych, będących częścią zewnętrznego finansowania.

W czwartkowej, otwartej rozprawie administracyjnej brali udział przedstawiciele inwestora, czyli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach (RZGW), Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) i służby wojewody.

"Istotą tej rozprawy jest przeprowadzenie ponownej oceny oddziaływania tej inwestycji na środowisko" - powiedział dyrektor Wydziału Infrastruktury Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Igor Śmietański.

Od czasu dokonania pierwszej oceny wprowadzono wiele zmian w planach inwestycji, nałożonych na inwestora m.in. przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Chodziło np. o kształt obwałowań i zapór oraz - ogólnie - zminimalizowanie wpływu zbiornika na środowisko.

Przeprowadzona teraz ponowna ocena służyła temu, żeby sprawdzić czy wszystkie zalecenia zostały uwzględnione już w konkretnych rozwiązaniach projektowych, budowlanych.

"Inwestor i specjaliści z zakresu ochrony środowiska, którzy przygotowywali dokumentację środowiskową, przedstawili ją na rozprawie administracyjnej i wszystkie zalecenia zostały wykonane tak, by budowa i eksploatacja zbiornika miała wpływ na środowisko w minimalnym stopniu, a jednocześnie, by ten zbiornik zabezpieczał dorzecze Odry przed powodziami" - podkreślił dyrektor Śmietański.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE