Budowlańcy wchodzą na Wyspę Spichrzów w Gdańsku

Zanim powstaną pierwsze budynki, budowlańcy muszą się dobrać do sieci podziemnych. Przebudowa i wymiana czeka wodociągi, kanalizację deszczową i sanitarną oraz sieć teletechniczną.
Budowlańcy wchodzą na Wyspę Spichrzów w Gdańsku
Tak za kilka lat będzie wyglądać Wyspa Spichrzów w Gdańsku. Fot. Mat. prasowe

W związku z tym nie da się uniknąć komplikacji dla kierowców. Prace ruszają 29 lutego 2016 r. Przebudowa czeka także ulice Stągiewną, Motławską i Chmielną. W najbliższych tygodniach rozpocznie się też budowa hotelu i apartamentowców na wyspie. Utrudnienia w okolicy wyspy potrwają kilka lat. Intensywne prace będzie w tym samym czasie prowadziło czterech inwestorów.

Według planu, prace na ul. Stągiewnej powinny zakończyć się do 30 lipca br. Następnie prowadzone będą na ul. Chmielnej. Organizacja ruchu w tym rejonie nieznacznie będzie się zmieniać w odstępach miesięcznych.

Urzędnicy i inwestorzy nie ukrywają, że w najbliższych miesiącach lepiej omijać tę okolicę samochodem. Będzie dużo ziemi do wywiezienia, więc ruch ciężarówek może być bardzo intensywny, a wszystko dlatego, że jeden z inwestorów będzie robił głębokie wykopy na Wyspie Spichrzów pod dwupoziomowe parkingi podziemne.

Z końcem października powinny zakończyć się wszystkie prace związane z wymianą sieci na tych ulicach, ale prace drogowe mogą potrwać nawet do kwietnia 2017 r.

– To, co będzie się tu działo w najbliższym czasie, jest najbardziej istotne dla całego procesu zabudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów – zaznacza zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak. – We wszystkich pierwotnych rozmowach z inwestorami kluczowym elementem była infrastruktura podziemna. To, czego nie widać, jest tak naprawdę kluczem do otwarcia cypla. Dlatego, w naszej ocenie, rozpoczyna się przełomowy etap w realizacji tej inwestycji.

Próby zagospodarowania Wyspy Spichrzów podejmowane były od zakończenia II wojny światowej. Z różnych powodów wszystkie skończyły dotąd fiaskiem.

Wreszcie 31 marca 2015 roku podpisana została umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym pomiędzy miastem a konsorcjum Multibud-Immobel. Umowa zakłada, że konsorcjum w ciągu 8,5 roku zagospodaruje północną część Wyspy Spichrzów oraz wykona m.in. przebudowę Długiego Pobrzeża, mostu Stągiewnego, skrzyżowania Podwala Przedmiejskiego z ul. Chmielną.

Inwestycja obejmuje też budowę kładki dla pieszych, która połączy północny cypel Wyspy Spichrzów z Długim Pobrzeżem, oraz mariny na południe od mostu Stągiewnego. Szacowana suma nakładów na całe przedsięwzięcie to ok. 400 mln zł, w tym wartość obiektów celu publicznego to ponad 33 mln zł.

Zabudowa rozpocznie się od najdalej wysuniętego na północ fragmentu wyspy i będzie postępować na południe, w kierunku ulicy Stągiewnej. Obszar, którego dotyczy umowa z konsorcjum Multibud-Immobel, to około 2 ha, w tym działki pod drogi publiczne oraz działki pod zabudowę ok. 1,6 ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

jak tam ma wygladac wyspa moze niech lepiej poczekaja jeszcze kolejne 50 lat z jej zabudowa, kolejne szklane pudelka zamiast miasta, uslug, mieszkan i uliczek dla mieszkancow i turystow.

pola, 2016-03-15 21:02:11 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE