PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowlańcy wchodzą na Wyspę Spichrzów w Gdańsku

  • JL    23 lutego 2016 - 08:11
Budowlańcy wchodzą na Wyspę Spichrzów w Gdańsku

Tak za kilka lat będzie wyglądać Wyspa Spichrzów w Gdańsku. Fot. Mat. prasowe

Zanim powstaną pierwsze budynki, budowlańcy muszą się dobrać do sieci podziemnych. Przebudowa i wymiana czeka wodociągi, kanalizację deszczową i sanitarną oraz sieć teletechniczną.
W związku z tym nie da się uniknąć komplikacji dla kierowców. Prace ruszają 29 lutego 2016 r. Przebudowa czeka także ulice Stągiewną, Motławską i Chmielną. W najbliższych tygodniach rozpocznie się też budowa hotelu i apartamentowców na wyspie. Utrudnienia w okolicy wyspy potrwają kilka lat. Intensywne prace będzie w tym samym czasie prowadziło czterech inwestorów.

Według planu, prace na ul. Stągiewnej powinny zakończyć się do 30 lipca br. Następnie prowadzone będą na ul. Chmielnej. Organizacja ruchu w tym rejonie nieznacznie będzie się zmieniać w odstępach miesięcznych.

Urzędnicy i inwestorzy nie ukrywają, że w najbliższych miesiącach lepiej omijać tę okolicę samochodem. Będzie dużo ziemi do wywiezienia, więc ruch ciężarówek może być bardzo intensywny, a wszystko dlatego, że jeden z inwestorów będzie robił głębokie wykopy na Wyspie Spichrzów pod dwupoziomowe parkingi podziemne.

Z końcem października powinny zakończyć się wszystkie prace związane z wymianą sieci na tych ulicach, ale prace drogowe mogą potrwać nawet do kwietnia 2017 r.

– To, co będzie się tu działo w najbliższym czasie, jest najbardziej istotne dla całego procesu zabudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów – zaznacza zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak. – We wszystkich pierwotnych rozmowach z inwestorami kluczowym elementem była infrastruktura podziemna. To, czego nie widać, jest tak naprawdę kluczem do otwarcia cypla. Dlatego, w naszej ocenie, rozpoczyna się przełomowy etap w realizacji tej inwestycji.

Próby zagospodarowania Wyspy Spichrzów podejmowane były od zakończenia II wojny światowej. Z różnych powodów wszystkie skończyły dotąd fiaskiem.

Wreszcie 31 marca 2015 roku podpisana została umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym pomiędzy miastem a konsorcjum Multibud-Immobel. Umowa zakłada, że konsorcjum w ciągu 8,5 roku zagospodaruje północną część Wyspy Spichrzów oraz wykona m.in. przebudowę Długiego Pobrzeża, mostu Stągiewnego, skrzyżowania Podwala Przedmiejskiego z ul. Chmielną.

Inwestycja obejmuje też budowę kładki dla pieszych, która połączy północny cypel Wyspy Spichrzów z Długim Pobrzeżem, oraz mariny na południe od mostu Stągiewnego. Szacowana suma nakładów na całe przedsięwzięcie to ok. 400 mln zł, w tym wartość obiektów celu publicznego to ponad 33 mln zł.

Zabudowa rozpocznie się od najdalej wysuniętego na północ fragmentu wyspy i będzie postępować na południe, w kierunku ulicy Stągiewnej. Obszar, którego dotyczy umowa z konsorcjum Multibud-Immobel, to około 2 ha, w tym działki pod drogi publiczne oraz działki pod zabudowę ok. 1,6 ha.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • pola, 2016-03-15 21:02:11

    jak tam ma wygladac wyspa moze niech lepiej poczekaja jeszcze kolejne 50 lat z jej zabudowa, kolejne szklane pudelka zamiast miasta, uslug, mieszkan i uliczek dla mieszkancow i turystow.