Budowy pędzą dzięki Unii. Rekordowy rok w branży drogowej i kolejowej

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 29-06-2010
  • drukuj
Po latach zastoju firmy mogą do woli wybierać w przetargach. Tylko w tym roku za budowę nowych dróg i modernizację torów zainkasują prawie 25 mld zł.
Budowy pędzą dzięki Unii. Rekordowy rok w branży drogowej i kolejowej

Rekordowych wydatków na autostrady i linie kolejowe nie popsują nawet obniżone prognozy. Z zapowiadanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad ponad 27,5 mld zł inwestycje w 2010 r. zatrzymają się w okolicach 22 mld zł. Planów nie uda się zrealizować także PKP Polskim Liniom Kolejowym, które zarządzają infrastrukturą kolejową. Z obiecanych 4,8 mld zł na nowe tory spółce uda się wydać około połowy, czyli 2,3-2,5 mld zł – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

W drugiej połowie tego roku lub nawet w 2011 r. rozstrzygnie się 11 dużych przetargów na linii z Katowic przez Kraków do Rzeszowa oraz z Warszawy do Gdyni. Kolejnych pięć czeka w kolejce do ogłoszenia.

Eksperci przyznają, że motorem napędowym inwestycji infrastrukturalnych są unijne dotacje. W tym roku Bruksela zwróci nam 8 mld zł wydatków poniesionych na drogi – podaje – „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE