PARTNER PORTALU
  • BGK

Budują basen i chcą być uzdrowiskiem

  • pt    2 marca 2017 - 07:05
Budują basen i chcą być uzdrowiskiem
Projekt uzdrowiska w oKazimierzy Wielkiej (Susuła&Strama Architekci)

• Całoroczny odkryty basen termalny z wodą siarczkową ma zostać wybudowany w Kazimierzy Wielkiej. - Pierwszy taki w Polsce - podkreśla wicestarosta.
• Ma to być początek realizacji planów uzdrowiskowych
Basen powstałby przy istniejącej już krytej pływalni przy ul. Kościuszki w Kazimierzy Wielkiej. Plan jest taki, aby obok niej wybudować otwartą nieckę o powierzchni ok. 200 m kw. i doprowadzić tam wodę siarczkową z głębokiego na 750 m odwiertu w Cudzynowicach - pisze Gazeta Wyborcza.

Inwestycja ma kosztować ok. 10 mln zł. Budowa basenu pochłonęłaby mniej więcej 3 mln zł, a większość – utworzenie magistrali czy kotłowni geotermalnej.

Obiekt miałby stanowić zalążek planów związanych z budową uzdrowiska. – Pokażemy namacalnie kuracjuszom, turystom i inwestorom wykorzystanie wody w praktyce. Nie na papierze – zapowiada.

Powiat inwestycję chciałby realizować razem z gminą. – Mielibyśmy finansować w połowie wkład własny – przyznaje w rozmowie z GW, burmistrz Adam Bodzioch. On jednak uważa, że na razie „plan jest na etapie uzgodnień oraz negocjacji”. Zwraca uwagę na wysokie koszty doprowadzenia wody. I kreśli nieco inny pomysł. – Zwracają się do nas inwestorzy zainteresowani budową nowego odwiertu – twierdzi.

Samorząd chce otrzymać 85 proc. dofinansowania z Unii Europejskiej.

Gmina i powiat chcą, aby w Kazimierzy Wielkiej powstało kolejne – po Busku i Solcu – uzdrowisko w regionie. Projekt urbanistyczno-architektoniczny zagospodarowania ok. 100 ha terenu w Słonowicach przy wyjeździe na Kraków zakłada budowę parku zdrojowego, szerokiego deptaka i nawet ponad 100 obiektów sanatoryjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.