Budują centrum dla bezdomnych i ubogich

Jadłodajnia, łaźnia, pralnia oraz ambulatorium medyczne dla bezdomnych i ubogich znajdą się w nowym budynku Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie. Obiekt ma być gotowy wiosną 2013 r.
Budują centrum dla bezdomnych i ubogich
Dzieło Pomocy św. Ojca Pio powstało z inicjatywy Braci Kapucynów. Od 2010 r. na terenie klasztoru, przy ul. Loretańskiej działa specjalistyczna poradnia psychologiczna oraz punkt konsultacyjny, w którym świadczona jest pomoc prawna, socjalna i zawodowa dla bezdomnych i ubogich.

Budynek wznoszony przy ul. Smoleńsk ma być dopełnieniem tej działalności.

"Do tej pory nie mieliśmy możliwości pomocy w najbardziej doraźnych sprawach, takich jak higiena osobista, zdrowie czy posiłek. Nie chcemy nikogo poprzez swoje działania wyręczać, ale chcemy wspierać. To centrum ma służyć ubogim i bezdomnym w walce o lepsze życie" - mówił w czwartek podczas prezentacji inwestycji dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio o. Henryk Cisowski.

W piwnicy budynku znajdzie się łaźnia dla bezdomnych oraz samoobsługowa pralnia. Na parterze będzie jadłodajnia, kontynuująca działalność Kuchni Społecznej siostry Samueli, którą od ponad 130 lat prowadziło Zgromadzenie Sióstr Felicjanek.

Piętro budynku zostało przeznaczone na ambulatorium medyczne Stowarzyszenia Lekarzy Nadziei, w którym bezdomnym udzielana będzie specjalistyczna pomoc lekarska m.in. dermatologiczna i stomatologiczna. W salach na drugim piętrze prowadzona będzie terapia zajęciowa, zajęcia aktywizujące bezrobotnych i kursy zawodowe. Znajdzie się tam także pracownia komputerowa.

Szacuje się, że w Krakowie przebywała rocznie od 2,5 do 3 tys. bezdomnych. W mieście działa dziewięć kuchni i jedna łaźnia, trzy punkty wydawania żywności i odzieży, a w noclegowniach jest ponad 500 miejsc. "W Krakowie brakuje miejsca, w którym pomoc bezdomnym byłaby udzielana kompleksowo, gdzie pomoc doraźna będzie uzupełniona o specjalistyczną. To ma zapewnić nasze centrum" - mówiła kierownik punktu konsultacyjnego przy ul. Loretańskiej Iwona Surmaj.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE