PARTNER PORTALU
  • BGK

Budują centrum dla bezdomnych i ubogich

  • PAP    20 września 2012 - 20:29
Budują centrum dla bezdomnych i ubogich

Jadłodajnia, łaźnia, pralnia oraz ambulatorium medyczne dla bezdomnych i ubogich znajdą się w nowym budynku Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie. Obiekt ma być gotowy wiosną 2013 r.
Dzieło Pomocy św. Ojca Pio powstało z inicjatywy Braci Kapucynów. Od 2010 r. na terenie klasztoru, przy ul. Loretańskiej działa specjalistyczna poradnia psychologiczna oraz punkt konsultacyjny, w którym świadczona jest pomoc prawna, socjalna i zawodowa dla bezdomnych i ubogich.

Budynek wznoszony przy ul. Smoleńsk ma być dopełnieniem tej działalności.

"Do tej pory nie mieliśmy możliwości pomocy w najbardziej doraźnych sprawach, takich jak higiena osobista, zdrowie czy posiłek. Nie chcemy nikogo poprzez swoje działania wyręczać, ale chcemy wspierać. To centrum ma służyć ubogim i bezdomnym w walce o lepsze życie" - mówił w czwartek podczas prezentacji inwestycji dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio o. Henryk Cisowski.

W piwnicy budynku znajdzie się łaźnia dla bezdomnych oraz samoobsługowa pralnia. Na parterze będzie jadłodajnia, kontynuująca działalność Kuchni Społecznej siostry Samueli, którą od ponad 130 lat prowadziło Zgromadzenie Sióstr Felicjanek.

Piętro budynku zostało przeznaczone na ambulatorium medyczne Stowarzyszenia Lekarzy Nadziei, w którym bezdomnym udzielana będzie specjalistyczna pomoc lekarska m.in. dermatologiczna i stomatologiczna. W salach na drugim piętrze prowadzona będzie terapia zajęciowa, zajęcia aktywizujące bezrobotnych i kursy zawodowe. Znajdzie się tam także pracownia komputerowa.

Szacuje się, że w Krakowie przebywała rocznie od 2,5 do 3 tys. bezdomnych. W mieście działa dziewięć kuchni i jedna łaźnia, trzy punkty wydawania żywności i odzieży, a w noclegowniach jest ponad 500 miejsc. "W Krakowie brakuje miejsca, w którym pomoc bezdomnym byłaby udzielana kompleksowo, gdzie pomoc doraźna będzie uzupełniona o specjalistyczną. To ma zapewnić nasze centrum" - mówiła kierownik punktu konsultacyjnego przy ul. Loretańskiej Iwona Surmaj.

<!-- pagebreak //-->

Budowa nowego obiektu Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio jest finansowana z wpływów z 1 proc. podatku, a realizowana na działce w centrum miasta należącej do sióstr felicjanek. Zgodnie z umową zawartą z siostrami Dzieło Pomocy przez najbliższe 70 lat ma prawo działać w tym miejscu na rzecz ubogich. Po upływie tego terminu budynek jeszcze przez kolejnych 29 lat ma służyć celom dobroczynnym.

"Bezdomni w centrum Krakowa są. Nie jest tak, że oni zaczną tu ściągać, bo my tu jesteśmy. Będziemy dbać, by nie naruszyć dobrosąsiedzkich relacji z otoczeniem. Chcemy się wpisać w to miejsce bezkonfliktowo" - mówił o. Cisowski. Dodał, że obawy mieszkańców w związku z otwarciem pierwszej części Centrum Pomocy przy ul. Loretańskiej okazały się bezpodstawne.

W najbliższą niedzielę od g. 9. do 21 kapucyni organizują przy ul. Loretańskiej dzień otwarty, by każdy mógł się przekonać, jak działa prowadzona tam poradnia i punkt konsultacyjny. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.