PARTNER PORTALU
  • BGK

Budują most na Koszarawie w Żywcu

  • PAP    3 lipca 2012 - 15:58
Budują most na Koszarawie w Żywcu

Nowy most powstanie jeszcze w tym roku na rzece Koszarawie w Żywcu (Śląskie). Zastąpi przeprawę zniszczoną dwa lata temu przez powódź. Jego koszt sięgnie 8 mln zł - poinformowało we wtorek żywieckie starostwo, które współfinansuje budowę.
Most Trzebiński to jedna z kluczowych inwestycji związanych z powstającym w Żywcu szpitalem, który w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego jest wznoszony w mieście.

Według planów placówka przyjmie pierwszych pacjentów w 2015 roku.

Zdaniem starosty Andrzeja Zielińskiego, duże miasta w Polsce miały swój boom inwestycyjny związany z Euro.

"My także mamy swoje pięć minut dzięki szpitalowi. Za sprawą mobilizacji strony publicznej i zaangażowania inwestora prywatnego, Pola Lisickie w Żywcu mają szansę stać się atrakcyjnym terenem. Być może w tamtym kierunku zacznie rozwijać się miasto. Szpital jak magnes będzie przyciągał kolejne inwestycje, a wokół niego powstanie konieczna dodatkowa infrastruktura. To oznacza nowe miejsca pracy i rozwój" - powiedział.

Wykonawca, miejscowa firma Mostmar, w poniedziałek przejął plac budowy. Wpierw rozebrany zostanie istniejący most, zniszczony przez powódź. Następnie rozpoczną się prace budowlane.

Przeprawa będzie zawieszona na łukach wspartych o przyczółki. Rzecznik starostwa Krzysztof Fiołek poinformował, że most nie będzie miał podpór w nurcie rzeki.

"Ze względu na to, że most jest częścią najkrótszej trasy do przyszłego szpitala, zaplanowano na nim szerokie pobocza, na które będą zjeżdżać samochody w czasie przejazdów karetek na sygnale" - powiedział.

Przeprawa ułatwi także dojazd mieszkańcom dzielnicy Sporysz do centrum miasta.

Pieniądze na budowę wyasygnują Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, z funduszy przeznaczonych na likwidację skutków powodzi, oraz starostwo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.