PARTNER PORTALU
  • BGK

Budują nową siedzibę Archiwum Państwowego w Radomiu

  • PAP    20 września 2011 - 15:33
Budują nową siedzibę Archiwum Państwowego w Radomiu

W ciągu niecałych dwóch lat w Radomiu ma zostać wybudowana nowoczesna siedziba Archiwum Państwowego. We wtorek odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowego budynku.
Nowa siedziba archiwum ma być gotowa do końca lipca 2013 roku. Będzie to obiekt trzykondygnacyjny, o powierzchni przeszło 2 tys. m kw. Oprócz pomieszczeń do magazynowania dokumentów będzie się tam znajdować także sala konferencyjna, sala wystawowa, pracownie naukowe oraz pracownie konserwacji, digitalizacji i opracowania zbiorów, a także biblioteka.

Budynek ma spełniać wszystkie normy obowiązujące obiekty tego typu. Ma się w nim mieścić 10 tys. metrów bieżących akt. Obecnie radomskie archiwum posiada ponad 3,8 tys. metrów bieżących akt i ponad 300 tys. jednostek archiwalnych. Budowa nowego archiwum będzie kosztować ponad 9,2 mln zł.

Biorący udział we wtorkowej uroczystości naczelny dyrektor Archiwów Państwowych, prof. Władysław Stępniak przypomniał, że radomskie archiwum obchodzi w tym roku 90-lecie istnienia.

Archiwum rozpoczęło działalność w 1921 roku. Od 1963 roku mieści się w dawnym ratuszu usytuowanym w centrum radomskiego rynku. Budynek powstał w połowie XIX wieku według projektu znanego architekta Henryka Marconiego. Przez kilkadziesiąt lat pełnił on funkcję siedziby władz miasta, a także odwachu policyjnego, urzędu poboru rekruta i innych struktur administracyjnych.

Po zakończeniu budowy nowej siedziby archiwum do dawnego ratusza przeniosą się niektóre wydziały radomskiego magistratu. Władze Radomia uważają, że przeprowadzka ta wpłynie na ożywienie radomskiej starówki.

W archiwum gromadzone są dokumenty o dużej wartości historycznej. Według dyrektora placówki, Kazimierza Jaroszka, najstarszy z nich pochodzi z 1333 roku i dotyczy jednego z klasztorów na Podlasiu.

Wśród innych ciekawych dokumentów są m.in. akt z 1679 roku potwierdzający przywileje dla miasta Zwolenia z podpisem i pieczęcią króla Jana Sobieskiego, dokumentacja projektowa Akademii Zamojskiej, wnioski Żydów z radomskiego getta o wystawienie im dowodów tożsamości, akt ślubu Stefana Żeromskiego zawartego w 1892 roku w Policznej koło Zwolenia z Oktawią Radziwiłłowicz.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.