PARTNER PORTALU
  • BGK

Budują nowe Centrum Obsługi Odwiedzających obóz Auschwitz

  • PAP    14 marca 2013 - 17:14
Budują nowe Centrum Obsługi Odwiedzających obóz Auschwitz

Budowa nowego Centrum Obsługi Odwiedzających były niemiecki obóz Auschwitz powinna się rozpocząć w przyszłym roku. Prace będą przebiegały etapami i potrwają około 3,5 roku - poinformował w czwartek Bartosz Bartyzel z biura prasowego Muzeum Auschwitz.
Bartyzel powiedział, że obecnie "opiniowany i uzgadniany z urzędami jest już projekt budowlany". "Następnie zostanie on złożony w oświęcimskim starostwie, by uzyskać pozwolenie na budowę. W 2014 r. powinny rozpocząć się prace budowlane. Dokładna data jest uzależniona od procedury przetargowej" - mówił.

Jak dodał prace będą przebiegały etapami. W pierwszej kolejności powstanie nowy parking. "Choć zakończenie całej inwestycji jest planowane około roku 2018 roku, to prawdopodobnie część będzie można udostępnić już wcześniej" - wyjaśnił.

Centrum powstanie na terenie dawnej bazy PKS, którą Muzeum kupiło w 2008 r. dzięki pomocy finansowej resortu kultury, w bezpośredniej bliskości byłego obozu macierzystego Auschwitz.

W pierwszej kolejności - obok parkingu - dla potrzeb Centrum zaadaptowana zostanie znajdująca się tam niegdysiejsza rzeźnia obozowa. Budynek, który obecnie pełni funkcje recepcyjne, w przyszłości wykorzystany zostanie dla potrzeb nowej wystawy głównej. Poświęcona ona będzie latom 30. XX wieku, rozwojowi nazizmu, propagandy i systemu totalitarnego, wreszcie wybuchowi wojny i polityce niemieckiej na okupowanych ziemiach Polski.

Projekt Centrum przewiduje także budowę hostelu i przejść podziemnych pod ulicą, oddzielającą Muzeum od terenu dawnej bazy PKS. Zostaną zrealizowane prawdopodobnie w ramach projektu "Oświęcimskiej Przestrzeni Spotkań", który ma na celu stworzenie naturalnego pomostu między byłym obozem Auschwitz i miastem. Jego inicjatorem jest samorząd Oświęcimia, a partnerem Muzeum.

Projekt zakłada między innymi zagospodarowanie rejonu Starego Miasta i stworzenie tam nowych funkcji publicznych, utworzenie parku nad rzeką Sołą, a także mostu. Powstanie też Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci.

Samorząd chce realizować projekt począwszy od 2014 roku. Złożył już wniosek do bazy strategicznych projektów województwa małopolskiego na lata 2014-2018. Koszt realizacji sięga 100 mln zł. Miasto szacuje, że około 75 proc. tej kwoty uda się pozyskać ze źródeł zewnętrznych. Samo Centrum, które będzie należało do Muzeum Auschwitz, kosztować ma ok. 45 mln zł.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Na terenie, gdzie powstanie nowe Centrum, przed wybuchem II wojny światowej usytuowane były bunkry amunicyjne koszar Wojska Polskiego. Podczas okupacji obszar należał do KL Auschwitz. Początkowo istniała tam żwirownia, gdzie 22 listopada 1940 roku Niemcy rozstrzelali 40 Polaków. Była to pierwsza egzekucja przez rozstrzelanie w obozie.

Od 1941 r. teren byłej żwirowni przeznaczono na budowę rzeźni obozowej i mleczarni. Rozbudowa obiektów trwała do 1943 r. Rzeźnia miała za zadanie zaopatrywanie załogi SS i obozu w mięso i wyroby wędliniarskie. W pobliżu mieściły się ogródki warzywne dla SS, warsztat samochodowy, a część terenu użytkowano jako pole uprawne roślin paszowych.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1947 roku. Obejmuje teren byłego obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. W ubiegłym roku odwiedziło je ponad 1,46 mln osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.