PARTNER PORTALU
  • BGK

Budują przystań

  • PAP    23 marca 2011 - 15:45
Budują przystań

Nowoczesna przystań na Noteci powstaje w podbydgoskim Nakle. Dzięki wsparciu funduszy UE, do końca roku gotowy będzie basen portowy.
Jak poinformowano w nakielskim starostwie powiatowym, w pierwszym etapie inwestycji powstaje basen portowy o powierzchni ok. 10 tys. m kw. Pomieści on co najmniej 30 jednostek pływających o różnej wielkości.

Ponad połowę kosztów wartej około 9 mln zł inwestycji pokryją fundusze unijne. Basen portowy ma zostać oddany do użytku jesienią 2011 roku.

W drugim etapie inwestycji powstać ma budynek przystani. Będzie on także zapleczem edukacyjnym dla usytuowanego po drugiej stronie rzeki Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle.

Projekt zakłada budowę budynku przystani spełniającego między innym funkcje turystyczne, szkoleniowe i administracyjne. W skład planowanej mariny wchodzić będą m.in. bosmanat, pełniący również funkcje punktu informacyjnego i wypożyczalni sprzętu wodnego, kapitanat, sala konferencyjno-dydaktyczna i miejsca noclegowe.

Do dyspozycji wodniaków powstanie warsztat szkutniczy i hangar na sprzęt wodny. Wokół budynku i basenu powstaną boiska i plac zabaw dla dzieci oraz pole namiotowe.

Nakło jest położone na zachodnim końcu Kanału Bydgoskiego, zbudowanego w latach 1773-74. Liczący prawie 25 km kanał jest drogą wodną łączącą zlewnie Wisły i Odry. Do lat 70. był jednym z najbardziej ruchliwych szlaków barek na terenie Polski.

Od czasu upadku żeglugi śródlądowej na terenie kraju w latach 80. ruch na kanale jest znikomy. Władze powiatu nakielskiego liczą, że nowa przystań przyciągnie amatorów turystyki wodnej, bardzo popularnej na Zachodzie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.