Budują przystań

Nowoczesna przystań na Noteci powstaje w podbydgoskim Nakle. Dzięki wsparciu funduszy UE, do końca roku gotowy będzie basen portowy.
Budują przystań

Jak poinformowano w nakielskim starostwie powiatowym, w pierwszym etapie inwestycji powstaje basen portowy o powierzchni ok. 10 tys. m kw. Pomieści on co najmniej 30 jednostek pływających o różnej wielkości.

Ponad połowę kosztów wartej około 9 mln zł inwestycji pokryją fundusze unijne. Basen portowy ma zostać oddany do użytku jesienią 2011 roku.

W drugim etapie inwestycji powstać ma budynek przystani. Będzie on także zapleczem edukacyjnym dla usytuowanego po drugiej stronie rzeki Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle.

Projekt zakłada budowę budynku przystani spełniającego między innym funkcje turystyczne, szkoleniowe i administracyjne. W skład planowanej mariny wchodzić będą m.in. bosmanat, pełniący również funkcje punktu informacyjnego i wypożyczalni sprzętu wodnego, kapitanat, sala konferencyjno-dydaktyczna i miejsca noclegowe.

Do dyspozycji wodniaków powstanie warsztat szkutniczy i hangar na sprzęt wodny. Wokół budynku i basenu powstaną boiska i plac zabaw dla dzieci oraz pole namiotowe.

Nakło jest położone na zachodnim końcu Kanału Bydgoskiego, zbudowanego w latach 1773-74. Liczący prawie 25 km kanał jest drogą wodną łączącą zlewnie Wisły i Odry. Do lat 70. był jednym z najbardziej ruchliwych szlaków barek na terenie Polski.

Od czasu upadku żeglugi śródlądowej na terenie kraju w latach 80. ruch na kanale jest znikomy. Władze powiatu nakielskiego liczą, że nowa przystań przyciągnie amatorów turystyki wodnej, bardzo popularnej na Zachodzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE