PARTNER PORTALU
  • BGK

Budują wiadukt

  • PAP    8 marca 2011 - 20:44

Happeningiem w stylu lat 60. pożegnali we wtorek mieszkańcy Solca Kujawskiego (woj. kujawsko-pomorskie) starą kładkę nad magistralą kolejową, którą wkrótce zastąpi nowoczesny wiadukt. Warta 24,5 mln zł inwestycja zlikwiduje korki w centrum miasta.
- Kładka nad magistralą kolejową Bydgoszcz-Toruń powstała prawie pół wieku temu, w 1968 r., i stała się nieodłącznym elementem krajobrazu miasta. Chcieliśmy ją godnie i z fantazją pożegnać: filmowo i retro, wszak właśnie w latach sześćdziesiątych przeżywała swoje złote, jeszcze nie zardzewiałe lata - podkreślił Antoni Nawrocki, burmistrz Solca Kujawskiego.

Rozbiórka starej kładki rozpoczęła we wtorek budowę nowego wiaduktu, na którym znajdą się tory kolejowe. Bezkolizyjny przejazd pod dwutorową magistralą kolejową Bydgoszcz-Toruń umożliwi zlikwidowanie zwykłego przejazdu strzeżonego, który z uwagi na duży ruch kolejowy, nieustannie blokuje przejazd przez centrum Solca Kujawskiego. Samochody pojadą przekopem pod torami, ale formalnie inwestycja nie będzie budową tunelu, lecz wiaduktu w ciągu linii kolejowej.

- Miasto jest podzielone szlabanami kolejowymi na dwie części, co utrudnia życie nie tylko mieszkańcom, ale jest również uciążliwe dla wszystkich chcących skomunikować się z naszym Parkiem Przemysłowym. Budowa tunelu usprawni również ruch na drodze wojewódzkiej nr 249, przebiegającej przez Solec Kujawski - podkreślił burmistrz Nawrocki.

Wartość inwestycji to 24,5 mln złotych, wiadukt zostanie oddany do użytku za rok. Przedsięwzięcie jest w większości finansowane z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, bo jest pierwszym infrastrukturalnym elementem BiT City, czyli zintegrowanego systemu komunikacyjnego obu stolic województwa, którego osią jest szybka kolej metropolitalna.

- Cieszę się, że BiT City, do tej pory byt w sferze projektów, koncepcji i montażu finansowego, staje się twardym faktem. To inwestycja, która przyniesie mieszkańcom Solca i okolic, a także wszystkim korzystającym z tranzytu realne korzyści. Kładka, szlaban i długie kolejki samochodów na przejeździe odchodzą w przeszłość - podkreślił we wtorek marszałek Piotr Całbecki. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.