PARTNER PORTALU
  • BGK

Budujcie lotnisko albo oddajcie dotacje

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Lublin    8 kwietnia 2011 - 10:00

Jeśli w Niedźwiadzie nie wybudujecie lotniska, to musicie oddać pieniądze wydane na wykup gruntów – ostrzega Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i w każdej chwili może się zgłosić po zwrot milionowej dotacji.
Decyzja o budowie lotniska w podlubartowskiej Niedźwiadzie zapadła w 2005 r. Powstała spółka, która miała tym zająć. Władze województwa otrzymały trzy miliony zł dotacji na wykup potrzebnych gruntów (180 hektarów) od okolicznych rolników. Późniejsza koalicja PiS-PO zmieniła koncepcję i postawiła wszystkie karty na Świdnik – pisze „Gazeta Wyborcza Lublin”.

Jak jest teraz? Budowa portu w Świdniku trwa. Kolejni politycy rządzący województwem o Niedźwiadzie zapomnieli i próbowali zamieść sprawę pod dywan. A ziemia, na którą wydano miliony leży odłogiem. Ostatnio sprawa wróciła.

Czytaj też: Nowe lotniska na mapie kraju

Według władz Lublina może tam powstać tor kartingowy dla fanów sportów motorowych. Z kolei władze województwa rozważają utworzenie tam specjalnej strefy inwestycyjnej lub innego obszaru gospodarczego powiązanego z działalnością lotniczą.

Tymczasem minister rozwoju Elżbieta Bieńkowska zaczęła dokładnie badać sprawę lotniska i wystąpiłam do ministra finansów z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie ewentualnych konsekwencji finansowych dla jednostki samorządu terytorialnego w związku ze zmianą przeznaczenia gruntów.

Ten resort z kolei nie pozostawia złudzeń i jasno twierdzi, że jeśli lokalne władze zrealizują któryś ze swoich pomysłów na Niedźwiadę, to samorząd będzie musiał oddać dotację.

Tymczasem niektórzy od kilku lat kpią, że Lubelszczyzna jest prawdopodobnie jedynym regionem w Unii Europejskiej, która w oficjalnych planach ma zamiar wybudować dwa lotniska regionalne – ironizuje „Gazeta Wyborcza Lublin”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Patriota, 2011-04-08 12:32:24

    Mądrusie z gazety wyborczej wpierw niech określą gdzie ta lubelszczyzna jest.